avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1230 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Incasare contravaloare marfa
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Incasare contravaloare marfa

Buna ziua!Poate ma puteti ajuta cu cateva informatii!
Cum imi poate achita un client ( persoana fizica) marfa pe care i-o distribui eu?
Eu(firma) ii fac aviz de insotire a marfii...dar el cum imi achita contravaloarea marfii?
Multumesc mult!
Pe langa aviz ii emiteti si factura fiscala.
Avizul face dovada unei livrari nu si a operatiunii fiscale/contabile.
Factura poate fi achitata prin numerar (cu chitanta) sau prin virament bancar.
se poate incasa cu chitanta de la persoana fizica? nu este obligatoriu prin bon fiscal?
Nu cred ca puteti sa va plimbati cu casa de marcat pe la clienti.
Folositi chitanta.
nu te poti plimba.
Si atunci din punct de vedere legal ma intreb cum ar trebui sa procedez?
Chitanta la persone fizice nu se da.
Bon nu pot face inainte si dupa sa pun banutii.
dispozitia de incasare nu are valoare.
Si atunci ce imi ramane de facut?
Ultima modificare: Joi, 25 August 2016
carmen-luiza, utilizator
De ce nu se da chitanță la persoane fizice?

Alte discuții în legătură

Greseala mare: chitante catre persoane fizice - cum pot repara situatia hordymulberry hordymulberry Buna ziua. Am cam incurcat borcanele. Am trimis prin curier catre 5 persoane fizice distincte pe langa factura si chitanta. In paralel trimisesem si la ... (vezi toată discuția)
Contabilitate pfa adda1592 adda1592 Buna ziua, am un PFA cod caen 4791. Am urmatoarele intrebari : 1 - e necesara emiterea facturi pentru orice comanda? ce documente inregistrez in ... (vezi toată discuția)
Bon fiscal la service auto Bajinaru Ramona Bajinaru Ramona Service auto presteaza servicii catre persoane fizice. Factura este intocmita pe persoana fizica iar incasarea se face peste doua luni de la o societate de ... (vezi toată discuția)