avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 274 soluții astăzi
Forum Activitate Bianca_GR

Activitate Bianca_GR

Am observat ca, oarecum s-a mai tratat acest subiect pe forum. Dar nu am reusit sa ma lamuresc in cazul spetei mele. Poate ma puteti ajuta in acest sens :)

Astfel, am un salariat care a plecat in deplasare in interes de serviciu vineri seara (drumul dureaza cam 8 ore). Sambata de la 9 la 21 a participat la o intalnire unde a avut loc un traning si a realizat o prezentare. S-a intors duminica in jur de ora 14.

Fiind salariat cu norma intreaga si program normal de lucru, sunt de parere ca ar avea dreptul la urmatoarele:
1. doua zile consecutive libere platite in perioada imediat urmatoare,
2. diurna pentru sambata si duminica si acoperire cheltuieli transport.,
3. spor la salariu pentru ziua de sambata - munca prestata in timpul repausul saptamanal,
4. spor ore suplimentare pentru 3 ore.
Ce parere aveti?
Inteleg. Multumesc de raspuns. Prin urmare, pot sa verific salariatul atunci cand se afla in CM?
Aud pareri contradictorii referitor la acest subiect tocmai din cauza faptului ca este incerta situatiatia OUG-ului.
Nu gasesc pe nicaeri legea de aprobarea a OUG 36/2010 de modificarea a OUG 158/2005 prin care se prevedea aceasta posibilitate. Mai mult decat atat, pe site-ul Camerei Deputatilor, la proces legislativ, imi apare ca este in discutie o lege de respingere a acestei ordonante (36/2010). Prin urmare sunt sau nu aplicabile aceste prevederi? Pot sau nu sa verific salariatul in CM?

Multumesc.