avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 846 soluții astăzi
Forum Activitate robert0891

Activitate robert0891

Multumesc pentru raspuns
Am un imobil achizitionat prin Prima Casa (in 2014) la care inca platesc rate si doresc sa il vand.
Acum locuiesc in strainatate.
Pot sa mandatez pe altcineva sa se ocupe de vanzare si de tot ce tine de relatia cu statul/banca pentru a stinge creditul? (Pretul de vanzare va acoperi creditul ramas).
Multumesc
Va multumesc mult pentru raspunsul detaliat

trandafir2 a scris:

@robert0891, sa intelegem ca dvs. sunteti nepotul si debitorul intretinerii (proprietarul actual) este matusa dvs., adica fiica batranului. Corect?


Corect. Asa este.



Bun. Misiunea pe care v-ati propus-o nu este usoara. Bunicul simte nevoia sa ceara rezolutiunea contractului de intretinere?


Corect. Bunicul doreste acest lucru pentru ca nu este multumit de situatia din ultimii ani, cu alte cuvinte nu au avut grija de el.
Chiar mai mult. Matusa a luat toate actele (in afara de buletin) si bunicul a fost la notar si a scos duplicat dupa actul de v-z. Pana acum noi celelalte rude nu vazusem contractul pt ca la momentul respectiv a fost decizia lui.




In primul rand trebuie sa delimitam contractul de intretinere de contractul de vanzare, deoarece imobilul s-a instrainat in schimbul intretinerii dar si a unei sume de bani. Problema aceasta nu este de neglijat, si prezinta o mare importanta. Pentru asta, trebuie sa se stabileasca obligatia principala si scopul urmarit de parti la incheierea contractului.
( aprecierea dvs. asupra sumei de 90.000 lei ca nu ar fi fost platita, nu prea va sta in picioare, in sensul ca daca in act asa scrie, se prezuma ca asa este )


Scopul bunicului a fost sa fie ingrijit. El spune ca nici nu stia de o asa suma de bani trecuta in act (sau poate a uitat de atunci), dar ideea este ca nu a primit nici o suma la vremea respectiva, nici nu ceruse acest lucru. Ba mai mult, impozitele au fost achitate din banii lui (asta se poate dovedi prin carnetele de CEC de la vremea respectiva si sumele scoase atunci) plus ca tot el i-a dat matusii de-a lungul timpului diferite sume de bani pt. achizitionarea anumitor produse (pt casa matusii).
Bunicul a locuit si locuieste singur dupa decesul bunicii intr-o casa (nu apartament), cu ceva animale in curte, deci treaba este de facut, doar ca a fost ajutat foarte rar chiar daca ceruse la telefon acest lucru.







Buna ziua,
Bunicul meu a facut acum 4 ani, la 87 de ani un contract de vanzare-cumparare cu drept de uzufruct viager si clauza de intretinere cu o ruda de gr. I, dar acum dupa 4 ani vrea sa anuleze actul intrucat exceptind primul an, persoana nu s-a mai ocupat de bunicul meu decat sporadic - si atunci doar cu ceva mancare si foarte rar cu medicamente.

Se pot aduce martori ca nu a adus foarte des de mancare, mai mult a fost intretinut de vecinii de langa, nu a facut curat (se pot face poze care sa dovedeasca acest lucru), cu siguranta nu are chitante/facturi pentru mancare, medicamente, copii dupa retetele de la medic pt bunicul meu etc. Cu alte cuvinte bunicul si martorii pot dovedi ca nu a fost ingrijit decat invers.

In contract apare si suma de 90.000 lei ca a fost achitata de persoana care trebuia sa aiba grija de el. In contract scrie "pretul total al vanzarii este de 90.000 lei, pe care eu, vinzatorul declar ca l-am primit integral astazi, data autentificarii, prezentul contract constituind si chitanta doveditoare a acestei plati integrale, plus obligatia cumparatoarei de a imi asigura mie, (nume persoana), intretinerea, la cererea mea."
Si referitor la suma, persoana nu a avut niciodata atatia bani, evident ca nu a achitat suma la momentul respectiv, doar s-a trecut in act (da, este un fals declarat). Si cu siguranta nu va putea face dovada ca a avut atatia bani la momentul respectiv (extras de cont, alte mosteniri etc).

Tot din contract:
"In cazul in care cumparatoarea nu isi va respecta obligatia de intretinere, eu, vanzatorul, imi rezerv dreptul de a cere pe cale judecatoareasca rezolutionarea prezentului contract, in conformitate cu art. 2263 Cod Civil"


Intrebarea mea este singura cale de anulare este pe cale judecatoreasca? Si daca da, sunt sanse de anulare si cam cat timp ar dura? Mai ales avand in vedere ca bunicul meu are 91 de ani

Exista si solutia de a cadea de comun acord cu beneficiara din contract si sa facem alt act de vanz-cump in care sa reiasa ca si-a primit banii inapoi si ca este de acord sa renunte la dreptul ei care rezulta din contractul initial?

Multumesc anticipat !