avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 520 soluții astăzi
Forum Activitate mark57

Activitate mark57

Răspuns la discuția Recalculare pensie legea 221/2018
Ministrul Muncii a anunțat că 35.000 de decizii privind recalcularea pensiilor pentru grupele 1 şi 2 de muncă au fost transmise pensionarilor, urmând ca până în sărbătorile de Paşte, în jur de 30.000 dintre acestea să fie şi puse în plată.
Răspuns la discuția Recalculare pensie legea 221/2018
Multumesc,dar din toate discutiile pe aceasta tema am inteles ca si grupa a II a se ia in calcul.
Sunt pensionar de la data de 01.09.2017.avand un stagiu de cotizare realizat in conditii speciale de 3 ani, iar in grupa a II a de 17 ani,7 luni si 12 zile.Conform legii 221/2018 voi beneficia de recalcularea pensiei pentru toata perioada incadrata in grupa 1 si 2 de munca,sau doar pentru perioada lucrata in conditii speciale? ( 3 ani )
Discuție Succesiune
Dupa efectuarea unei succesiuni,printre altele,urmasul a ramas cu un autoturism care nu era declarat la serviciul taxe si impozite din orasul in care avea domiciliul.Pentru autoturism s-a platit impozit de la dobandirea acestuia, pana la data decesului ( dec.2017) la serviciul taxe si impozite din localitatea unde a avut domiciliul anterior.Acum ,dupa efectuarea succesiunii, serviciul de taxe si impozite,din orasul de resedinta solicita plata restanta si penalizarile aferente pentru autoturism. Este normal sa se plateasca pentru acelasi autoturism impozit in doua localitati ?Ce solutii exista pentru a intra in normalitate?
Ce acte sunt necesare pentru scutirea platii tarifului pentru utilizarea de drumuri nationale (rovinieta ) si unde trebuie depuse?( mentionez ca autoturismul nu este inmatriculat pe numele persoanei incadrate cu grad de handicap,ci pe mama acestuia ) ,si daca pentru garajul construit cu autorizatie,pe domeniul public se aplica scutirea de impozit pe teren si pe constructie?
Multumesc.
Care este modalitatea de repartizare a costurilor generate de pierderile de apa,in cadrul unei asociatii de locatari (proprietari)?
Din anul 2012,luna mai, până în 01.08.2013,am fost în incapacitate de muncă,iar din 01.09.2013 am fost pensionat pe caz de boală.Atât în 2012,cât și în 2013,nu am efectuat concediul de odihnă.La desfacerea contractului de muncă ,angajatorul nu a vrut sa-mi plătească contravaloarea concediului de odihnă legal.Am solicitat medierea conflicului ,dar nu s-a prezentat.La introducerea actiunii în instanță,mi s-a comunicat de reprezentantul meu,că din moment ce se angajatorul se află în insolvență(01.09.2013) nu se poate introduce acțiune împotriva lui.Mai pot să-mi pot recuperez banii cuveniți,conform Directivei2003/88 CE?
Multumesc pentru raspuns.
În 31.03.2014.am primit o amenda de circulație.Am depus o plângere la tribunal,care a fost respinsă în 12.09.2014.Plata amenzii se face integral,sau dacă mă încadrez în 48 de ore este redusă la 50%?