avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1765 soluții astăzi
Forum Activitate FoxXeL

Activitate FoxXeL

Buna ziua! In 2015-2016, am avut o perioada in care lucram dimineata si seara mergeam la facultate(eram la facultate la ZI dar am vorbit cu profesorii sa ma primeasca cu alte grupe pentru a avea prezenta- in fine, asta este irelevant). Sotia a nascut pe 9 Martie 2016. Ea in acea perioada era studenta la IFR si nu lucra, in consecinta nu putea beneficia de indemnizatie sau concediu de maternitate asa ca am hotarat sa imi iau eu imdenizatia de student. Eu fiind in anul 4, am crezut ca voi beneficia de aceasta indemnizatie doar pana se termina anul facultativ(pana in Septembrie) insa doamna la care am depus actele a spus ca voi beneficia timp de 2 ani. Ok, toate bune si frumoase pana in Septembrie 2016(am fost la Facultatea de Constructii iar acolo se dau restantele in Septembrie, nu in Iunie/Iulie) cand am avut restante si nu am putut sa imi dau licenta. Din Septembrie 2016 practic nu mai sunt student pentru ca nu am avut bani sa platesc taxa pentru a imi da restantele. Totusi, eu inca mai primesc indemnizatia de student si teoretic o voi primi pana in Martie 2018- pana face copilul 2 ani. Incalc vreo lege? Ar trebui sa declar undeva ca nu mai sunt student? Multumesc pentru raspunsuri!
Salut. Acum cateva luni m-am mutat in chirie cu sotia la o garsoniera. Totul a fost ok, nu am avut probleme nici cu agentul imobiliar cat nici cu proprietarul. De curand ne-am hotarat sa ne mutam in alta parte. Am anuntat proprietarul(ce e drept l-am anuntat cu 15 zile inainte) iar doamna mi-a spus ca nu e nicio problema, doar ca ma roaga sa plec cam pe 26 (desi noi ne-am mutat in chirie pe 1 mai) din garsoniera pentru a face lor noilor chiriasi si daca e ok sa "ne mai deranjeze" din cand in cand pentru ca vrea sa le arate unor posibil chiriasi garsoniera. Le-am spus ca nu e nicio problema. Azi dimineata m-a sunat agentul imobiliar si m-a intrebat daca poate veni cu o femeie sa ii arate garsoniera. Fiind in sesiunea de restante, nu am avut timp sa ma ocup si in casa era dezastru. I-am spus ca nu sunt nici eu, nici sotia momentan acasa. Doamna agent imobiliar a insistat, daca pot ajunge pana la ora 13 acasa ca femeia care este interesata e din Galati si are tren la ora 14. I-am spus ca ajung diseara acasa, ca imi cer scuze dar sunt prins cu treburi. Pe urma.. stateam eu linistit acasa, cand deodata aud ca cineva baga cheile in usa. Noroc ca eu le aveam bagate prin interior ca altfel intra peste mine. Se duce sotia si le raspunde la usa iar ele incep sa se crizeze "cum ati putut sa ne mintiti, ati spus ca nu sunteti acasa".

Intrebarea mea este: doamna proprietar m-a intrebat daca poate veni din cand in cand cu cate o persoana sa ii arate garsoniera si eu i-am dat acordul, dar vi se pare normal sa intre in apartament atat timp cat eu nu sunt acasa? Daca ar fi crezut ca ii dau acordul, probabil ca doamna agent imobiliar nu m-ar mai fi sunat de la bun inceput si ar fi venit direct cu doamna interesata sa ii arate garsoniera. Totusi m-a sunat, m-a intrebat daca sunt acasa si cand a auzit ca nu e nimeni a venit sa prezinte altcuiva. Din punct de vedere legal ar fi avut voie sa faca asa ceva? Ce as fi putut sa fac in situatia respectiva? Nu de alta, dar criza isterica a femeilor m-a dat gata. "cum indraznesc eu sa le mint ca sunt plecat".

Scuzati de textul lung, dar am vrut sa povestesc exact pas cu pas cum s-a intamplat totul.