avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 942 soluții astăzi
Forum Activitate mihaelagalati

Activitate mihaelagalati

nu avem donatie ,sotul domiciliu stabil,eu in urma casatoriei luata in spatiu de scocru,domiciliu stabil.numai ca cumnatul vrea sa ma dea afara din locuinta in lipsa sotului meu
eu daca am adresa aici cu socrul in curte,fiul lui [cumnatul meu],poate sa vina sa ma dea afarA DIN LOCUINTA,chiar daca el are domiciliu legal in alta parte?eu nu vreau drepturi,vreau doar sa stau linistita cat timp imi e plecat sotul in camerele unde mi le-a lasat socrul,in aceste camere toate bunurile sunt a mele si a sotului meu
Buna ziua.Socrul meu are titlu de proprietate pe locuinta [casa la tara si gradina din curte],este pe numele lui si a sotiei dansului care este decedata de 3 ani.Unul din copiii dansului are locuinta in acelasi sat cu socrul,eu locuiesc legal in casa socrului,fiind casatorita cu un fiu al dansului care este plecat in strainatate.Socrul mai are o fiica casatorita sta in alt oras care vine o data pe an in vizita.Cumnatul si cumnata mea care locuiesc in sat cu noi au venit de nenumarate ori in lipsa sotului meu cu scandal sa ma dea afara din locuinta,ca este casa lor,am chemat Politia,au primit amenda ptr tulburare liniste.Dupa cateva luni de cand au venit cu scandal iar peste mine sa plec din casa,socrul s-a hotarat sa ai faca acte de vanzare -cumparare sotului meu pentru ca noi renovam locuinta si tot noi suntem singurii care avem grija de el.Celalalt fiu cu sotia vor 2 camere in toata casa care bineinteles noi le renovam,se poate face vanzare-cumparare daca nu e facuta succesiune ptr soacra decedata,eu ce drepturi am in curte daca socrul mi-a cedat 2 camere si o bucatarie sa locuiesc in curte,m-a luat in spatiu,am adresa definitiva,va rog frumos sa imi raspundeti cat se poate de repede,VA MULTUMESC
Buna ziua,in urma divortului,legea mi-a incredintat minorul definitiv si irevocabil,obligand fostul sot la plata pensiei alimentare.Acesta lucreaza fara forme legale,nu mai are nici un domiciliu pentru ca locuia in casa nationalizata si a fost evacuat,ce pot face sa primesc pensia alimentara a copilului si as dori sa trec copilul pe numele meu.Astept raspuns.multumesc.Mentionez ca sunt casnica iar minorul este elev.