avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 747 soluții astăzi
Forum Activitate DIDINA30

Activitate DIDINA30

Buna seara!De curand am pierdut un proces de revendicare si granituire cu un vecin. Am platit la executor suma de 2300 lei ce erau cheltuielile de judecata. dar acum vecinii au facut din nou o somatie la executor motivand ca , conform hotararii judecatoresti ca linia de hotar este pe aliniamentul 2-3-10( ca sa sa intelegeti). noi pe acest aliniament se afla o cladire , casa, construita in anii 1970. Dar in hotarare nu se specifica acest lucru ca se da spre demolare. Acum vecinii cer la executor, in termen de 10 zile demolarea casei ? Ce se poate face?
Precizez ca, in acest timp am inceput demersurile pentru instarinarea unei suprafete de teren din spatele case, dar nu se poate face nimic pentru ca se suprapun vecinii cu noi. cei de la cadastru ne vor da un referat de incheiere respins.... In timpul procesului a fost un expert judiciar dar nu a masurat la reclamanti decat la parat... ceea ce nu a fost corect.... si s-a masurat cu centimentrul lungimea gardului nu si suprafetele.... ce putem face in acest caz..... nimeni nu da un raspuns concret... va multumesc!
Răspuns la discuția PROCES DE GRANITUIRE
Multumesc pentru raspuns. Parintii, pot face un dosar de scutire a taxei de timbru? Dar pentru scutirea taxei de expert topografic? Daca, intre timp vecinii isi schimba cartea funcciara ce se intampla? Terenul parintilor este de la strabunici, iar vecinii au cumparat de la altcineva terenul lor prin anii *60 iar in 2006 cand si-au facut ei schita cadastrala le-a iesit o suprafata mai mica fata de cea din actul lor de proprietate. aproximativ 50mp de teren lipsa - iar ei sustin ca este la noi . Parintii mei au deja lipsa si ei 2mp de teren dar nu si-au pus niciodata problema sa mai ceara de la altcineva. . . Multumesc anticipat!
buna seara. vecinii au avut acordul parintilor mei pt ridicarea gardului despartitor cu respectarea liniei de hotar. Acestia au scos autorizatie de constructie dar nu au respectat linia de hotar. mentionez ca parintii au platit jumatate din suma pt autorizatie. Gardul s-a construit, parinti mei au sesizat greseala de bun inceput dar vecinii au tinut partea lor .Mentionez faptul ca latura gardului are o lungime de 100m linie dreapta si avem trei vecini . Vecinul in cauza a construit gardul pe lungimea proprietatii lui de 30 de m lungime pe propria lor cheltuiala pt ca parintii mei nu au avut banii necesari pt gard. 2000 de lei. Ei au trecut linia de hotar la noi cu 40 cm pe toata lungimea . ce putem face in cazul de fata / actionam in judecata pt nerespectarea acordului dintre parti? daca lasam gardul asa ,cosideranduse linia de hotar , ceilalti vecini trebuie sa-si mute si ei linia de hotar cu respectivi vecini?care pot fi repercursiunile unui proces? parintii mei nu au venituri mama casnica si tata somer (400 lei) si nu doresc ingreunarea situatiei lor in caz de pierd procesul. Vecinii isi bat joc in continuare de ei au amenintat cu demolari si au vb urat . va multumesc