avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 921 soluții astăzi
Forum Activitate cccir

Activitate cccir

Cum se poate remedia urmatoarea eroare:
casa de pensii a respins dosarul de pensionare ( a decis zero ani de munca) pentru o eroare in cartea de munca cu privire la corectia anului de nastere, corectie nestipulata la capitolul 7.
S-a mentionat corectia dupa momentul deciziei la ultimul angajator, dar casa de pensii nu mai ia in considerare. trebuie mers in Instanta?
Detin un teren cu doua deschideri, una la drum public, iar una a fost creata prin cedare de teren, pentru acces proprietari din spatele terenului meu. Eu am cedat 3 m, proprietarul de vis-a-vis 3m. Drumul secundar are astfel latime de 6m. In ideea ca doresc sa cer un certificat de urbanism pentru constructia casei, am obtinut urmatoarele informatii. Gardul care ingradeste proprietatea ar trebui sa-l fixez la alti 3 m, adica la 6m de axul drumului (vorbesc de drumul secundar nou creat, nu de cel public), iar casa la o distanta de 2.5m de gard. Fata de vecinul din partea opusa ar trebui sa am iarasi 3m. Terenul a avut initial o deschidere de 17,5m. Daca las 8,5m fata de axul drumului privat si 3m fata de celalalt vecin, mai pot construi pe o latime de 6m. Intrebarea e, daca mai sunt necesari cei 3m care imi sunt impusi la fixarea gardului, sau as putea fixa gardul la 3 m fata de axul drumului.
Va multumesc!