avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 930 soluții astăzi
Forum Activitate elenabuculei

Activitate elenabuculei

Buna seara!
O persoana bugetara poate beneficia de indemnizatia de crestere a copilului daca este si membra a unei A.F.? Poate avea venituri suplimentare impozabile?
Am apelat la serviciile unui consultant juridic pentru a-mi raspunde la aceasta intrebare si mi-a spus ca trebuie sa ies din AF si ca se ocupa dansul de tot, contra unei sume de bani.A transformat AF in IF, doar pe numele sotului meu. Ulterior am aflat de legea 126/2014 . Pot face ceva sa imi recuperez suma cheltuita pentru modificarea actelor, daca nu chiar si refacerea A.F. ? Consilierul nu este responsabil in caz ca m-a informat si indrumat gresit?Precizez ca inca nu am luat actele de la dansul si ca nu mi-a dat nicio chitanta inca pt banii pe care i-am dat.
Buna ziua! Desi am aratat medicului de familie articolul de lege referitor la acordarea concediului prenatal , acesta mi-a spus ca nu imi poate da decat de la 32 de saptamani.
Art. 24.
(1) Concediul pentru sarcina se acorda pe o perioada de 63 de zile inainte de nastere, iar concediul pentru lauzie pe o perioada de 63 de zile dupa nastere.
(2) Concediile pentru sarcina si lauzie se pot compensa intre ele, in functie de recomandarea medicului si de optiunea persoanei beneficiare, in asa fel incât durata minima obligatorie a concediului de lauzie sa fie de 42 de zile calendaristice.
Am sunat la Casa de asigurari de sanatate Bacau si mi s-a spus ca prenatalul nu poate avea sub nicio forma mai mult de 63 de zile si ca daca raman 42 de zile de postnatal e pt ca as opta sa intru mai devreme in CCC, dar ca restul de zile nu se pot trece la prenatal. Atunci de ce mai scrie ca se pot compensa intre ele?
Intrebarea mea este cui ma pot adresa pentru a putea ramane in concediu in formula 77 de zile de prenatal si 49 de zile postnatal? Cine mi-ar putea ""da ceva la mana", o interpretare corecta a legii , astfel incat sa lamuresc medicul de familie,eventual si pe doamna de la Casa de asigurari?
Va multumesc anticipat !