avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 964 soluții astăzi
Forum Activitate ciprianmihai10

Activitate ciprianmihai10

Revin cu o noua intrebare: asa cum v-am relatat in cealalta intrebare a mea,mama mea e decedata din 1997 avand varsta de 44 de ani atunci ,cauza decesului fiind stabilita atunci ca fiind"accident vascular cerebral. Eu nu am fost la IML in acel moment..nu stiu exact ce s-a petrecut acolo,,doar tatal meu a fost. Specific ca dansul are o fire violenta si in fiecare zi mama mea incasa batai crunte de la el. Iar cu doua zile inainte de a o deceda ,ea s-a plans cumnatei mele ca el a batut-o atat de rau si i-a dat numai cu pumnii in cap,incat nici nu putea suporta nodul baticului pe cap(isi tinea baticul legat la spate) .Noi mereu am banuit ca aceasta ar fi cauza decesului insa la acea vreme nimeni nu a spus sau a facut nimik..eram tineri.... Se poate ca dupa atatia ani de la moartea ei sa se poata obtine o aprobare de a o deshuma pentru a i se stabili exact cauza decesului,in baza marturiei cumnatei mele,a mea,a fratelui si a nenumarator oameni din sat care cunosteau ca aceasta era batuta in mod frecvent? Va multumesc .
Răspuns la discuția Mostenire
va multumesc .mi-ati fost de un real ajutor!
Răspuns la discuția Mostenire
multumesc frumos.
Discuție Mostenire
Buna ziua!
Voi incerca sa fiu cat mai scurt ..
Suntem doi frati care locuim incasa construita de parintii nostri in tim ce mama mai era in viata.... Ea a decedat ,tatal ,la jumatate de an s-a cuplat cu o femeie cu care a si trait timp de 15 ani. Precizez ca,in acea casa nu a locuit niciodata el sau mama mea deoarece nu era terminata.ei locuind in acea vreme la un canton silvic. Fratele meu mai mare a continuat lucrarile la ea(lumina,sobe, fereste,fantana si eu,la fel...am facut modificari cu acordul tatalui nostru,am spart pereti sa sa imparim casa in doua si fiecare sa avem intrari separate,eu mi-am mai construit o baie,un hol si o camara..am bagat apa curenta in casa..toate doar eu si fratele meu,in buna intelegere. Acum doi ani,tatal nostru a revenit,alungat de acea femeie si s-a instalat intr0una din camerele ce imi apartin mie ,ulterior facandu-si el alaturi o alta casuta cu toate utilitatile.,doar de mancat mananca la mine. El insa,cand se imbata ,ne ameninta ca o sa ne scoata afara din casa lui,ca o dezbata succesiunea si ca o sa ne lase sa locuim numai in ce am construit noi. E posibil ca legea sa nu ia in considerare ca noi ,fratii am construit si am modernizat aceasta casa de care el timp de 15 ani de zile nu s-a interesat si daca nu eram noi,acum era o ruina?? chitante nu am pastrat ca nu am stiu ce o sa se intample,dar cu martori ,am putea veni sa confirme ca eu si fratele meu am facut ce am facut la aceasta casa. Si pt a deschide un proces de succesiune dupa mama noastra,cat l-ar costa pe el?Multumesc frumos!