avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 821 soluții astăzi
Forum Activitate hasami

Activitate hasami

Răspuns la discuția problema juridica
Multumesc tuturor celor care mi-au raspuns , pentru sfaturi si indrumari .
Răspuns la discuția problema juridica
Nu sint inca " acuzat " ci doar reclamat , si fapta este delapidare . Din cauza ca sint in faza de " suspect " , inca nu am ajuns in faza de " acuzat " , care este cu totul altceva . Ca sa fii "acuzat " de delapidare trebuie sa existe la dosar dovezi clare , acte , expertiza contabila , nu asa - ca un nesanatos cred ca am delapidat o suma de bani , si gata - " acuzat " , hai la zdup !
domnul "justitiarul 7 " pare mai aproape de termenii nonargou , denumirea de "inchisoare ". Apropo stiti de unde provine termenul de " puscarie " , si din ce an ?
Si daca notarul nu vrea sa vina ? . eu am solicitat 3 notari sa vina acasa la mine pentru ca sa obtin pentru mama mea ( are 85 de ani si o operatie grea la femur - deci netrasportabila ) un act , si nu a vrut niciunul sa vina , desi le-am spus ca-i duc si adu cu masina . Nimic - dar in inchisoare ?
Va rog sa_mi raspundeti la urmatoarea problema : am primit o citatie de la o sectie de politie in (prin) care sint chemat ( asa scrie in citatie ) la acest organ de politie in ziua x , ora y , in calitate de " suspect " intr-o cercetare penala in urma unei reclamatii. mai scrie ca " partea citata " are dreptul la un avocat cu care sa ma prezint la termenul fixat , iar daca nu-mi aleg un aparator , mi se va desemna un aparator din oficiu ( vorba sa fie - am mai vazut chestii d - astea prin forum ) . Problema este ca plingerea este penala , desi nu este reala , si nu stiu cam ce sa fac , sa ma prezint acum sau mai tirziu , cu probele mele pentru ca am auzit despre destule cazuri cind s-au prezentat la politie , cam in acelasi tip de problema de natura economica precum a mea si n-au mai iesit din sectia de politie , pentru ca in ziua de azi , in romania , se fac arestari intr-o veselie , ca esti vinovat ca nu esti , intii jos la beci si apoi mai vedem noi ( organele ). Si deasemenea ce inseamna acest termen folosit in citatie " suspectul " . Exista mai multe " clasificari " folosite in citatiile organelor de politie , si cam ce semnifica fiecare ( daca sint ) . Va multumesc si astept raspuns