Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Pedeapsa cu executare- condamnatul isi poate vinde ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Pedeapsa cu executare- condamnatul isi poate vinde bunurile?

buna, daca o persoana arestata ,condamnare definitiva pentru omor,si are bunuri pe numele lui poate sa-si vanda bunurile atata timp cat e arestat? Multumesc anticipat
Da. Puteti duce notarul la puscarie.
Si daca notarul nu vrea sa vina ? . eu am solicitat 3 notari sa vina acasa la mine pentru ca sa obtin pentru mama mea ( are 85 de ani si o operatie grea la femur - deci netrasportabila ) un act , si nu a vrut niciunul sa vina , desi le-am spus ca-i duc si adu cu masina . Nimic - dar in inchisoare ?
domnul "justitiarul 7 " pare mai aproape de termenii nonargou , denumirea de "inchisoare ". Apropo stiti de unde provine termenul de " puscarie " , si din ce an ?
Intrebarea suna pentru mine ,in sensul ca ,fiind pedepsit incearca sa isi vand bunurile inainte de a fii pus sa despagubeasca ,victima,rudele ,etc .

Din cate imi aduc aminte este o lege in acest sens ,nu o stiu exact ,dar se refera ceva ca vrei sa iti vinzi bunurile cu rea credinta ,de a nu platii despagubirile.