avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 633 soluții astăzi
Forum Activitate m_e_l

Activitate m_e_l

Buna seara..bunica mea vrea sa imi faca act de vanzare cumpărare pe casa in care sta...Mama mea,fiica bunicii nu prea e de acord..Ar putea sa atace actul de vanzare cumpărare?Ce ar trebui să fac? Sau cum? Va multumesc
Răspuns la discuția Taxa succesiune
As putea avea același avocat cu fratele ? Pt ca un lucru este sigur..noi nu o sa picam de acord..
Răspuns la discuția Taxa succesiune
Nu este mama..si nici mama fratelui
Discuție Taxa succesiune
Buna seara...as avea si eu cateva intrebari in leg cu o taxa de succesiune..tatal meu a murit acum 8,iar succesiunea nu a fost făcută.. noi suntem 2 copii si văduva..ce acte avem nevoie pt deschiderea dosarului..ce trebuie sa plătim.. tin sa mentionez ca văduva nu a plătit taxele la stat in acesti ani,a facut modificări în casa,a ridicat un fel de garaj fără autorizație.. fratele meu a încercat da intre in curte dar nu a putut deoarece concubinul văduvei sta acolo si au si un caine care este dezlegat..am fost am vb cu ea si încerca să ne "bage pe gât" niste grădini ca sa ii ramana ei toata casa..ca a zis ca ea a investit acolo..dar totu ă fost facut fara autorizații sau acordul meu sau al fratelui.. va multumesc :(
Ea ne-a *târât* pe la politie f des.acuzându-ne ca am jignit-o,ca i-amvb urât..tot felul de acuzatii false.la care ea nu sa prezentat cu nici o dovada su nici martori...mi sa spus ca trebuie sa fac o plângere la parchet..iar parchetul in contact cu politia va lua acele plângeri si vom putea intenta un proces civil..as vrea sa stiu costul începerii procedurii,dar si de cati martori am nevoie si ce anume pot aduce ca proba...
buna seara...as vrea sa stiu si eu ce trebuie sa fac pentru a incepe un proces pe persoana fizica pentru defaimare...Situatia sta in felul urmator : sotia unchiului meu,se duce ff des la politie sa ma denunte pe mine sau pe bunica mea pentru faptul ca o injuram..ii vb urat si ii adresam tot felul injurii..lucru pt care ea nu are nici martori si nici cu ce adeveri cele spuse...doar cuvantul ei...in schimb noi avem si 2 martori..de fapt ar fi mai multi dar le este teama ca se duce a si le face scandal pe strada...ce as putea face in situatia de fata..va rog ajutati-ma!