Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare cumparare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare cumparare

Buna seara..bunica mea vrea sa imi faca act de vanzare cumpărare pe casa in care sta...Mama mea,fiica bunicii nu prea e de acord..Ar putea sa atace actul de vanzare cumpărare?Ce ar trebui să fac? Sau cum? Va multumesc
Bunica poate incheia un act de vanzare cumparare notaruial care nu poate fi atacat . Preventiv mergeti cu bunica la medic pentru a obtine un certificat din care sa rezulte ca este in deplinatatea facultatilor mintale.
Poate fi "atacat" daca nu ii dati bani bunicii sau ii dati prea puțini.
De principiu, actul de vanzare cumparare nu poate fi atacat decat ptr.simulatie(donatie deghizata) sau viciu de consimtamant.Vanzarea cumpararea sa fie pe un pret serios iar bunica sa fie in deplinatatea facultatilor mintale.