Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... incepere un proces pe persoana fizica pentru defaimare ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

incepere un proces pe persoana fizica pentru defaimare si acuzatii mincinoase

buna seara...as vrea sa stiu si eu ce trebuie sa fac pentru a incepe un proces pe persoana fizica pentru defaimare...Situatia sta in felul urmator : sotia unchiului meu,se duce ff des la politie sa ma denunte pe mine sau pe bunica mea pentru faptul ca o injuram..ii vb urat si ii adresam tot felul injurii..lucru pt care ea nu are nici martori si nici cu ce adeveri cele spuse...doar cuvantul ei...in schimb noi avem si 2 martori..de fapt ar fi mai multi dar le este teama ca se duce a si le face scandal pe strada...ce as putea face in situatia de fata..va rog ajutati-ma!
aceste procese nu se rezolva la politie, deoarece s-au dezincriminat infractiunile de insulta si calomnie. Doar un proces civil pe incalcarea dreptului la imagine, viata etc. Cu martori si alte probe veti putea cere obligarea paratei la plata unei sume de bani reprezentand daune morale
Ea ne-a *târât* pe la politie f des.acuzându-ne ca am jignit-o,ca i-amvb urât..tot felul de acuzatii false.la care ea nu sa prezentat cu nici o dovada su nici martori...mi sa spus ca trebuie sa fac o plângere la parchet..iar parchetul in contact cu politia va lua acele plângeri si vom putea intenta un proces civil..as vrea sa stiu costul începerii procedurii,dar si de cati martori am nevoie si ce anume pot aduce ca proba...
Costul procesului va fi reprezentat de : taxa de timbru, calculata la valoarea pretentiilor d-voastra, onorariu avocat si cam atat. Probele pot fi: martori oculari:actele de la politie, inregistrari video/foto/audio intru-un cuvant, cam orice .