avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 648 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... calomnie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

calomnie

daca x injura pe y si ii adreseaza cuvinte defaimatoare,jignitoare,umilitoare sau de natura sa-i puna in pericol relatiile sociale cu alte persoane exista vreo cale de atac dpdvd civil?pt ca infractiunea de calomnie este dezincriminata :):D
Cel mai recent răspuns: Alexandru Munteanu , Avocat 23:15, 21 Octombrie 2011
Pai...tocmai in civil poate daca a fost dezincriminata in penal...
Adica...sigur ca are deschisa o actiune civila.
Ultima modificare: Vineri, 21 Octombrie 2011
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
merita introdusa actiunea sau costurile sunt mult prea mari in raport cu "pretinsul prejidiciu"?
Prejudiciul il cuantificati dvs.
pai daca x ii spune lui y am auzit despre tine ca esti betiv ...ceva de genul asta :) copilaresc,intreb pentru ca nu am mai auzit de asa ceva pana acuma
Personal, as considera ca fiind o mare insulta ca cineva sa ma faca betiv.
Ultima modificare: Vineri, 21 Octombrie 2011
Alexandru Munteanu, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pretentii morale kuky666 kuky666 buna ziua, daca fac o plangere penala impotriva unui agent de politie de la rutiera care m-a umilit pot sa am pretentii materiale morale? (vezi toată discuția)
Jigniri/defaimare/agresiune verbala pe internet Stefan_AB Stefan_AB Buna ziua, In situatia in care, pe Internet, se intampla sa fiu agresat verbal, dafaimat si jignit, care este cadrul legal si cum se poate actiona pentru ca ... (vezi toată discuția)
Intr-o astfel de situatuie; se poate angaja raspunderea "delictuala"??? Manole Dumitru Manole Dumitru X vecina cu Y, X este o femeie de o inalta \"provitate morala,\" Insa Y tot timpul ii aduce tot felul de insulte, ca de pilda \"ca s-a ...cu toti vecinii,\" ... (vezi toată discuția)