Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... calomnie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

calomnie

daca x injura pe y si ii adreseaza cuvinte defaimatoare,jignitoare,umilitoare sau de natura sa-i puna in pericol relatiile sociale cu alte persoane exista vreo cale de atac dpdvd civil?pt ca infractiunea de calomnie este dezincriminata :):D
Pai...tocmai in civil poate daca a fost dezincriminata in penal...
Adica...sigur ca are deschisa o actiune civila.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
merita introdusa actiunea sau costurile sunt mult prea mari in raport cu "pretinsul prejidiciu"?
Prejudiciul il cuantificati dvs.
pai daca x ii spune lui y am auzit despre tine ca esti betiv ...ceva de genul asta :) copilaresc,intreb pentru ca nu am mai auzit de asa ceva pana acuma
Personal, as considera ca fiind o mare insulta ca cineva sa ma faca betiv.
Alexandru Munteanu, Avocat