avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 483 soluții astăzi
Forum Activitate mozesistvan

Activitate mozesistvan

Buna ziua

Am o masina pe care as dori s-o vand, dar are taxa de poluare recuperata(peste 1000 euro, deci urmatorul proprietar clar nu o v-a plati).
Intrebarea este cum pot vinde masina ca sa fiu sigur ca amenzile de rovinieta si cele de radare fixe(din alte tari) nu vin pe numele meu. Nu as dori ca la fiecare P.V. sa ma duc in instanta, deoarece costa.
Daca bine stiu:
-- Cu act de V-C pot radia de la primarie, dar la imatriculari(baza de date de la CNADNR) ramane tot pe numele meu si la fiecare amenda ajung in instanta
---Cu contract de comodat in care se specifica la notar ca toate amenzile la suporta comodatarul("cumparatorul") dar amenda tot pe numele meu vine deci iar drumuri catre instanta

Va rog frumos sa ma ajutati.
Cu stima si respect
Mozes Istvan
Discuție SRL sau SRL-D?
Buna ziua
As dori sa infiintez o firma care s-ar ocupa cu comert (import).
L-as face SRL-D, deoarece m-ar costa mai putin,
-Dar as putea avea dor un angajat (eu)(nu depun acte pt. cele 10000 euro, deocamdata)?
-Pot avea numar EORI (pt U.E.) ?
-Pot solicita credit bancar la fel ca si un SRL ?
Răspuns la discuția carte de munca
Multumesc frumos. Sper sa aveti dreptate.
Cu stima
Mozes Istvan
Răspuns la discuția carte de munca
pe 15.10.2014 cand v-am scris prima oara.

Am mai trimis in 01.10.2013 la ' alofm@s6.anofm.ro ' dar nu am primit nici buna ziua.
De atunci am renuntat sa le tot scriu mail-uri.
Răspuns la discuția carte de munca
L-am scris, dar nu au dat nici un raspuns. nici macar ca se va solutiona sau au luat-o in vedere.
Este vorba de TCE Logistca si curierat rapid (Grup RTC) asta a fost firma dupa aceea s-a schimbat in TCE Curiero
Răspuns la discuția carte de munca
Buna ziua
Multumesc de raspuns, dar cum as putea lua legatura cu ITM Bucuresti, deoarece eu stau in Vulcan (HD) si nu m-as deplasa pana in Bucuresti.
Oare pot depune o cerere la ITM Petrosani sa-mi trimita cartea de munca aici.
Discuție carte de munca
Buna ziua

Sunt din jud. HD dar am lucrat in Cluj la o firma care avea sediul in Bucuresti(aici am fost inregistrat ca angajat) 2006-2009. Cum as putea recupera cartea de muca sau unde ma pot adresa? Firma s-a schimbat.