avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 803 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Vanzare auto taxa recuperata
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Vanzare auto taxa recuperata

Buna ziua

Am o masina pe care as dori s-o vand, dar are taxa de poluare recuperata(peste 1000 euro, deci urmatorul proprietar clar nu o v-a plati).
Intrebarea este cum pot vinde masina ca sa fiu sigur ca amenzile de rovinieta si cele de radare fixe(din alte tari) nu vin pe numele meu. Nu as dori ca la fiecare P.V. sa ma duc in instanta, deoarece costa.
Daca bine stiu:
-- Cu act de V-C pot radia de la primarie, dar la imatriculari(baza de date de la CNADNR) ramane tot pe numele meu si la fiecare amenda ajung in instanta
---Cu contract de comodat in care se specifica la notar ca toate amenzile la suporta comodatarul("cumparatorul") dar amenda tot pe numele meu vine deci iar drumuri catre instanta

Va rog frumos sa ma ajutati.
Cu stima si respect
Mozes Istvan
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 15:43, 20 Iulie 2016
mozesistvan a scris:


cum pot vinde masina ca sa fiu sigur ca amenzile de rovinieta si cele de radare fixe(din alte tari) nu vin pe numele meu.


Daca gasiti cumparator responsabil,care intelege sa respecte dispozitiile in vigoare si sa finalizeze in termenul legal prevazut procedura de inmatriculare,atunci nu va veti confrunta cu situatia neplacuta sa vi se comunice amenzi apartinand detinatorului vehiculului instrainat
Chiar daca incheiati contract de vanzare cumparare vehicul,cumparatorul poate sa fie de rea credinta ,sa nu inmatriculeze vehiculul situatie in care eventualele amenzi vi se vor comunica tot dv
Aveti varianta ca dupa intocmirea documentului de instrainare vehicul sa notificati oficial SP|R evidenta auto si CNADNR despre tranzactionarea bunului mobil,anexand copia documentului din care sa rezulte datele de identificare ale cumparatorului
Ultima modificare: Miercuri, 20 Iulie 2016
ynocentta, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vânzare autoturism de aproximativ 5 ani și ne luat in evidentele poliției de către noul proprietar dana capitanescu dana capitanescu In anul 2014 am vândut un autoturism cu contract de vânzare cumpărare, certificat fiscal și tot ce trebuie, ca noul proprietar sa poată înscrie mașina ... (vezi toată discuția)
Vanzare auto fara schimbarea proprietarului kkmak kkmak Vreau sa vand un auto(mai exact un Pick-Up Dacia 1.9Diesel) si avend taxa de mediu extraordinar de mare pe langa cat de veche este masina,daca cumparatorul nu ... (vezi toată discuția)
Radiere auto politie dupa 4 ani sufix sufix Buna ziua, in 2011 am vandut un autoturism care l-am radiat doar la financiar. Cumparatorul imediat dupa vanzare a luat 12 amenzi de rovinieta dupa care a ... (vezi toată discuția)