Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Vanzare auto taxa recuperata
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Vanzare auto taxa recuperata

Buna ziua

Am o masina pe care as dori s-o vand, dar are taxa de poluare recuperata(peste 1000 euro, deci urmatorul proprietar clar nu o v-a plati).
Intrebarea este cum pot vinde masina ca sa fiu sigur ca amenzile de rovinieta si cele de radare fixe(din alte tari) nu vin pe numele meu. Nu as dori ca la fiecare P.V. sa ma duc in instanta, deoarece costa.
Daca bine stiu:
-- Cu act de V-C pot radia de la primarie, dar la imatriculari(baza de date de la CNADNR) ramane tot pe numele meu si la fiecare amenda ajung in instanta
---Cu contract de comodat in care se specifica la notar ca toate amenzile la suporta comodatarul("cumparatorul") dar amenda tot pe numele meu vine deci iar drumuri catre instanta

Va rog frumos sa ma ajutati.
Cu stima si respect
Mozes Istvan
mozesistvan a scris:

cum pot vinde masina ca sa fiu sigur ca amenzile de rovinieta si cele de radare fixe(din alte tari) nu vin pe numele meu.

Daca gasiti cumparator responsabil,care intelege sa respecte dispozitiile in vigoare si sa finalizeze in termenul legal prevazut procedura de inmatriculare,atunci nu va veti confrunta cu situatia neplacuta sa vi se comunice amenzi apartinand detinatorului vehiculului instrainat
Chiar daca incheiati contract de vanzare cumparare vehicul,cumparatorul poate sa fie de rea credinta ,sa nu inmatriculeze vehiculul situatie in care eventualele amenzi vi se vor comunica tot dv
Aveti varianta ca dupa intocmirea documentului de instrainare vehicul sa notificati oficial SP|R evidenta auto si CNADNR despre tranzactionarea bunului mobil,anexand copia documentului din care sa rezulte datele de identificare ale cumparatorului
ynocentta, utilizator