avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 409 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... carte de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

carte de munca

Buna ziua

Sunt din jud. HD dar am lucrat in Cluj la o firma care avea sediul in Bucuresti(aici am fost inregistrat ca angajat) 2006-2009. Cum as putea recupera cartea de muca sau unde ma pot adresa? Firma s-a schimbat.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 10:47, 22 Octombrie 2014
Trebuie sa aflati unde este arhiva firmei , sau daca a fost preluata de noua firma. Puteti formula o adresa .
1. Puteti sa va adresati ITM-ului Bucuresti ,sa verifice daca in baza lor de date exista carnetul dvs de munca si sa-l solicitati , in caz afirmativ, sa vi-l trimita la ITM Hunedoara.

2. In caz negativ, sa va adresati fostului dvs angajator, sau in cazul in care acesta nu mai exista, va puteti adresa detinatorilor legali ai arhivei, in baza prevederilor Legii nr. 16/1996, a Arhivelor Nationale, cu modificarile si completarile ulterioare, art. 16 si urmatoarele.
Buna ziua
Multumesc de raspuns, dar cum as putea lua legatura cu ITM Bucuresti, deoarece eu stau in Vulcan (HD) si nu m-as deplasa pana in Bucuresti.
Oare pot depune o cerere la ITM Petrosani sa-mi trimita cartea de munca aici.
1. Date contact ITM Bucuresti :
Adresa sediu: Str. Radu Voda nr. 26-26A, sector 4

Email:itmbucuresti@itmbucuresti.ro

2. Despre ce societate este vorba ?
Ultima modificare: Marți, 21 Octombrie 2014
Cornel Vasile, Consilier juridic
L-am scris, dar nu au dat nici un raspuns. nici macar ca se va solutiona sau au luat-o in vedere.
Este vorba de TCE Logistca si curierat rapid (Grup RTC) asta a fost firma dupa aceea s-a schimbat in TCE Curiero

Alte discuții în legătură

Cartea de munca TSonia TSonia Mama mea trebuie să se pensioneze de boală și are nevoie de Cartea de muncă. Problema este că ultima oară când a lucrat cu Carte de muncă a fost ... (vezi toată discuția)
Recuperare carte de munca sau verificarea datelor inregistrate in aceasta ViorelUng ViorelUng Buna seara. Am si eu o nelamurire in legatura cu cartea de munca. Cum o pot recupera sau cum pot afla ceea ce s-a operat in aceasta? Ultimul loc de munca a ... (vezi toată discuția)
Arhive carti de munca iulya_muzzy iulya_muzzy Buna. Am nevoie de o informatie. Unde as putea gasi arhiva cartilor de munca a unei societati care s-a desfiintat de cativa ani? Ma intereseaza incadrarea ... (vezi toată discuția)