avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 509 soluții astăzi
Forum Activitate flori21

Activitate flori21

Răspuns la discuția Solutie complet de judecata
Copilul este la domiciliu mamei mele eu fiind plecata in Anglia,ma lupt sa imi iau copilul cu mine dar se pare ca nu am reusit,mi-am luat un avocat ce m-a reprezentat i-am cerut divort si custodie minor,a urmat procesul dupa un an de zile acordandu-mi custodie comuna,mentionez ca tatal copilului de cand ne-am despartit adics 2 ani nu l-a cautat,nu s-a prezentat la nici o infatisare,total dezinteresat de copil,un om violet toate acestea au fost scrise la dosar,dar eu cel mai mult imi doresc sa scot copilul din tara sa il pot lua cu mine,dar cum sa acordat custodie comuna nu il pot scoate fara acordul lui,avocatul m-a sfatuit ca nu era bine sa spunem ca vreau sa iau copilul doar a mentionat ca copilul sa aiba dreptul sa poata merge in vacanta la mine,dar nimic...sunt foarte dezamagita,nu stiu acum ce as mai putea face.avocatul mi-a spus sa mai astept 4 luni ca el sa nu plateasca pensia si dupa aceea sa deschid un nou proces sa il decat din drepturi parintesti,una peste alta mai am de asteptat inca un an de zile:(puteti sa ma indrumati unde sa ma duc ce as putea face in situatia asta?cineva m-a sfatuit sa fac o cerere la judecator sa semneze el in locul tatalui,asa ceva am inteles eu,va rog ajutati-ma cu as putea face.
Am avut un proces de divort cu minor am cerut custodie comuna dar nu mi s-a aprobat,am facut recurs si am primit ras ca nefondat,ce inseamna?s-a incheiat in data de 16 10 2014 pe cand as primi hotararea acasa?daca am facut un recurs oare acum m-ai am dreptul la un recurs?
Răspuns la discuția Custodie comuna
Multumesc!
Răspuns la discuția Custodie comuna
Multumesc pentru raspuns!
Răspuns la discuția Custodie comuna
Multumesc pentru ajutor,da copilul vreau sa il iau definitiv,vom face vacante in Romania la bunici!si totusi sa imi fac acest dosar unde trebuie sa il depun,mai am nevoie de avocat?
Răspuns la discuția Custodie comuna
Tatal nu s-a prezentat la nici un termen,copilul momentat locuieste cu mama mea in Romania eu sunt plecata de 2 ani avocata m-a reprezentat la proces,am venit din 3 in 3 luni acasa,eu intretin copilul,dar nu stiu cum sa fac sa obtin semnatura,pentru al scoate din tara?nu este nici o posibilitate?de comun acord cu tatal nu se poate el nu imi va da semnatura din rautate,nu ca il intereseaza de copil.va rog sa ma sfatuiti ce as putea face,va multumesc pentru raspunsuri
Răspuns la discuția Custodie comuna
Asa am cerut in proces doar eu sa am custodia dar nu mi-a acordatat-o,si adresa sa stabilit la mama mea ca acolo am si eu adresa,eu sunt plecata copilul sta cu mama mea,tatal copilului nu s-a prezentat la nici un termen,a fost absent,avocata mi-a zis ca nu e bine sa spunem ca copilul v-a pleca cu mine,doar am zis ca are si copilul dreptul la a vacanta la mama lui,multumesc din suflet!am inteles ca mai pot sa ma adresez instantei de judecata in vederea supliniri acord de vointa tatalui.cum se procedeaza?dureaza mult?am sanse sa o obtin?
Răspuns la discuția Custodie comuna
In acest proces sa stabilit domiciliul copilului la adresa mamei adica si a mea,tatal copilului nu l-a cautat de 2 ani nu stim nimic de el era un om violent toate acestea au fost puse in dosar dar totusi ne-au dat custodie comuna,am avut drept la recurs si nici acum nu mi-au dat custodia,cel mai mult vreau o semnatura sa imi iau copilul cu mine dar nu stiu ce sa fac si unde sa ma mai duc,avocata mea mi-a zis sa mai astept 3,4 luni ca el sa nu plateasca pensia alimentara si apoi sa deschid un nou proces care v-a mai dura un an de zile.eu vrea acum sa merg mai departe vreau cat mai repede sa imi iau copilul cu mine,mentionez ca sunt in Anglia lucrez am casa si pot demonsta ca imi pot inscrie copilul la scoala,va rog sa ma ajutati, cu o indrumare.totusi nu pot intelege de ce s-a acordat custodie comuna,este un om violent am adaugat si un dosar penal pentru vatamare oare chiar nu au fost suficient?
Răspuns la discuția Custodie comuna
Ce inseamna sa ma adresez instantei de judecata,trebuie sa deschid un proces?sau este vorba de ceva mai simplu?va multumesc
Vreau sa il dau aici la scoala adica definitiv
Discuție Custodie comuna
As vrea sa stiu si eu cum pot face sa castig doar eu custodia copilului.Am fost casatorita am un baietel de 7 ani.Acum s-a incheiat procesul si am primit custodie comuna,cel mai mult imi doresc sa imi pot scoate copilul din tara eu lucrand in strainatate,cum as putea sa obtin semnatura,tatal lui nu imi v-a da niciodata semnatura,ce as putea face?