avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 767 soluții astăzi
Forum Activitate christiansalariatul

Activitate christiansalariatul

Răspuns la discuția Executare dupa 3 ani
Buna ziua
Cu stima va multumesc pentru raspuns.
Am cateva completarii:
Sentinta ( Titlul de executare ) a ramas definitiva si irevocabila prin nerecurare la data de 09.07.2010.
Dupa ce bancile au virat sumele datorate si BEJ a ridicat popririle ( am facut rost de o copie dupa adresa catre banci in care BEJ specifica ca am achitat datoria ) am solicitat prin 2 cereri scrise de la BEJ inchiderea Dosarului Executional.( in data de 29.07.2014 prin FAX si alta direct inregistrata cu nr. de inregistrare la BEJ in 27.08.2014 )
BEJ nu mi-a raspuns la cerere pana in prezent.
Creditorul a facut o cerere de inchidere a dosarului executional la data de 05.09.2014 , la mai mult de o luna de la depunerea primei cererii facute de mine si a solicitat inchiderea dosarului prin CERERE DE RENUNTARE LA EXECUTARE.
BEJ a admis cererea creditorului in aceiasi data cu depunerea respectiv 05.09.2014 si a predat acestuia Titlul de Executare in original.
Eu nu am primit in mod oficial nimic despre aceste operatiuni dar am vazut intamplator o copie ale acestor acte.
Creditorul mai poate sa mearga la alt BEJ sa ma execute a doua oara ?
Ce pot sa fac ?
Prescriptia opereaza?

Va multumesc.
Buna ziua
Am avut un sir de procese care s-au finalizat la Judecatorie in data de 15.04.2010 cu o hotarare definitiva si irevocabila prin nerecurare a instantei prin care eram obligat sa platesc catre creditor o suma de bani ce includea debitul,cheltuielile de judecata si onorariul expert.
Creditorul a apelat la BEJ in vederea recuperarii banilor iar acesta a depus la Judecatorie o cerere de incuviintare a executarii silite la data de 29.08.2013.
Instanta nu m-a anuntat despre acest demers si in data de 30.10.2013 a admis cererea de incuviintare a executarii silite in temeiul TITLULUI DE EXECUTARE reprezentat de hotararea din data de 15.04.2010.
Nu am primit aceasta incheiere.
BEJ a declansat executarea printr-o somatie emisa la data de 17.01.2014 urmata de popririi pe conturile bancare. In decurs de 3 luni BEJ a obtinut din banca toate sumele de bani ce erau specificate in TITLUL EXECUTORIU si in plus indexul de inflatie ( din 2010 pana in prezent) precum si cheltuielile de executare.
Eu stiam ca in urma procesului am fost obligat de instanta sa platesc debitul,dar ne-primind incheierile nu am bagat de seama ca timpul scurs intre emiterea TITLULUI DE EXECUTARE si INCUVINTAREA EXECUTARII este de 3 ani si 6 luni.
Tinand cont de cele prezentate mai sus in momentul de fata mai este posibil sa fac ceva?
Va multumesc anticipat pentru raspuns.
Sunt debitor intr-un dosar executional.
Am achitat in contul bancar al BEJ suma datorata si onorariu de executor ( cheltuieli de executare) precum si indicele de inflatie.
BEJ a predat titlul executoriu creditorului si a intocmit o incheiere in care mentioneaza ca inceteaza executarea silita in urma cererii de renuntare la executare comform art 702 ,aliniat 1, punct 3, depusa de catre creditor.
BEJ si creditorul nu mentioneaza in incheiere ca am achitat suma datorata si onorariul ,dimpotriva mentioneaza ca cheltuielile au fost suportate de creditor.
Intrebarea este daca creditorul in aceste conditii se poate duce la alt BEJ,si care ar fi calea pe care sa o urmez in continuare tinand cont ca eu am platit tot ( am chitante de la banca) si am solicitat executorului inchiderea dosarului ,cererea fiind inregistrata.