avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 513 soluții astăzi
Forum Activitate LIlianaK

Activitate LIlianaK

Buna ziua. As dori sa stiu in cazul unei firme specializate in prestari servicii internet daca abonamentul platit catre provider intra in categoria cheltuielilor deductibile din impozitul pe venit si daca da cum se aplica in mod practic aceasta deducere.De exemplu la 2000 lei incasari lunare, se scade factura catre providerul serviciului de internet in valoare de 1000 de lei atunci cand se calculeaza impozitul pe venit, urmand ca impozitul de 3% sa fie calculat la suma de 1000 lei sau nu se scade si se calculeaza la suma totala a incasarilor de 2000 lei?
In cauza este vorba despre o proprietate cumparata acum trei ani prin hotarare judecatoreasca si cei de la disciplina in constructii au venit in control cu toate ca nu am construit nimic de cand am cumparat proprietatea si nici nu am efectuat modificari la ea, sustinand ca ei au primit o sesizare pe care trebuie sa o solutioneze. Le-am prezentat actele solicitate, mai putin autorizatia de constructie pe care nu o am intrucat este vorba despre o constructie veche din anul 1983, mai exact o magazie, pentru care din cate am inteles la momentul cumpararii proprietatii in acea perioada nu se elibera autorizatie de constructie. Ceea ce ma intereseaza sa stiu este daca sunt obligata sa dau copii dupa actele mele de proprietate( in cazul de fata hotarari judecatoresti). Totodata vreau sa stiu daca in cazul dat pot fi efectuate mai multe controale prin care sa se ceara prezentarea acelorasi documente, desi acestea au mai fost verificate si la controlul anterior care a avut loc cu doar o saptamana inaintea acestuia. Cea de-a treia intrebare este daca mi se poate cere autorizatia de construire pentru magazia respectiva dat fiind faptul ca nu am construit-o eu ci asa am cumparat proprietatea si tinand cont ca este vorba despre o constructie veche din anul 1983.
Nu este vorba despre un control efectuat asupra unei societati comerciale ci a unei persoane fizice. Mai exact este vorba despre serviciul disciplina in constructii si afisaj stradal din cadrul Politiei locale care ne solicita actele de proprietate desi au mai efectuat un control in care le-am aratat aceste acte si au facut si o nota de constatare in care au specificat acest lucru. Ei sustin ca motivul efectuarii controalelor este existenta unei sesizari cu privire la care nu au dorit sa ne dea informatii, iar in nota de constatare au scris ca nu am vrut sa le dam copii xerox de pe actele aratate asta desi controlul nu s-a efectuat la sediul lor ci in locul unde se afla constructia controlata, deci nu aveam de ce sa am copii xerox in locatia respectiva.
Buna seara. Poate fi efectuat acelasi control de catre aceeasi institutie, pentru acelasi motiv si prin care se cere verificarea unor acte ce au fost mai fost prezentate pentru lamurirea aceleiasi sesizari?Totodata as dori sa stiu daca exista prin lege obligativitatea de a da copii xerox dupa actele de proprietate in caz de control.Va multumesc.
Va multumesc pentru raspuns.
Buna ziua. As dori sa stiu daca pentru o constructie constand intr-o magazie transformata ulterior in magazin, construita in anul 1983 este necesara autorizatia de constructie. Din cercetarile efectuate am ajuns la concluzia ca nu ar fi necesara autorizatia de constructie insa nu am gasit legea care sa specifice acest lucru. Va rog sa ma corectati daca sunt in eroare si sa ma ajutati cu temeiul legal care reglementeaza situatia mea.Va multumesc.