avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 535 soluții astăzi
Forum Activitate andrei0123

Activitate andrei0123

Buna ziua,

Var rog frumos daca ma poate ajuta cineva cu un sfat, nu stiu ce pot sa fac daca termenul prevazut pentru finalizarea unei case la "rosu" era de 90 de zile, iar constructorul a depasit acest termen cu 45 zile si constructorul nu mai vrea sa continue.
Penalitatile cf. contractului sunt mici, undeva la 0,2%din suma totala.
Exista alta cale sa imi recuperez banii platiti in avans in instanta?
In afara de asta, o parte din casa este efectuata in bataie de joc, stalpi indegali, strambi, etc...
Iar eu ca sa indrept totul o sa scot bani din buzunar.
Pot sa cer daune morale? Si daca da cat pot cere?

Multumesc,
Buna ziua,

Ce pot sa fac daca termenul prevazut pentru finalizare casa la rosu era de 90 de zile, iar constructorul a depasit acest termen cu 15 zile si suntem abia la jumatate.
Penalitatile cf. contractului sunt mici, undeva la 0,2%din suma totala.
Exista alta cale sa imi recuperez banii platiti in avans in instanta?
Multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Cesiune firma
Multumesc mult, am inteles ce sa fac.
Răspuns la discuția Cesiune firma
In concluzie este mai bine sa o inchid eu sa platesc datoriile.
Acum sunt in faza a doua de dizolvare si am nevoie de certificatul fiscal cerut de cei de la registru, si nu il elibereaza de la administratie pt. ca nu am depus bilanurile pe 2008-09 si nu amplatit imp forfetar.
Spuneti ca e mai bine sa depun actele si sa platesc cat zic ei?
Discuție Cesiune firma
Buna ziua,

vreau sa scap de o firma cu datorii la stat, in valoare de 5500 ron pt. bilanturi nedepuse si impozit forfetar, precizez ca firma este declarata inactiva din 2010 de administratia financiara..
Intrebarea mea este:daca cesionez firma, peste 10 ani statul ma poate chema sa platesc datoriile.???Intreb asta pt. ca am auzit mai multe variante si nu stiu cum este mai sigur sa rezolv.