Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract Constructor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract Constructor

Buna ziua,

Var rog frumos daca ma poate ajuta cineva cu un sfat, nu stiu ce pot sa fac daca termenul prevazut pentru finalizarea unei case la "rosu" era de 90 de zile, iar constructorul a depasit acest termen cu 45 zile si constructorul nu mai vrea sa continue.
Penalitatile cf. contractului sunt mici, undeva la 0,2%din suma totala.
Exista alta cale sa imi recuperez banii platiti in avans in instanta?
In afara de asta, o parte din casa este efectuata in bataie de joc, stalpi indegali, strambi, etc...
Iar eu ca sa indrept totul o sa scot bani din buzunar.
Pot sa cer daune morale? Si daca da cat pot cere?

Multumesc,
andrei0123, utilizator
Nu stiu daca ati fost afectat moralmente, insa pecuniar nu doriti sa cereti? De ce 0,2% e putin, sunt cateva zeci de euro probabil pe zi...
Puteti cere despagubiri materiale in primul rand. Morale, daca le dovediti.