avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 527 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract Constructor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract Constructor

Buna ziua,

Var rog frumos daca ma poate ajuta cineva cu un sfat, nu stiu ce pot sa fac daca termenul prevazut pentru finalizarea unei case la "rosu" era de 90 de zile, iar constructorul a depasit acest termen cu 45 zile si constructorul nu mai vrea sa continue.
Penalitatile cf. contractului sunt mici, undeva la 0,2%din suma totala.
Exista alta cale sa imi recuperez banii platiti in avans in instanta?
In afara de asta, o parte din casa este efectuata in bataie de joc, stalpi indegali, strambi, etc...
Iar eu ca sa indrept totul o sa scot bani din buzunar.
Pot sa cer daune morale? Si daca da cat pot cere?

Multumesc,
Ultima modificare: Vineri, 4 Decembrie 2015
andrei0123, utilizator
Cel mai recent răspuns: Liliana Gradinaru , Avocat 16:55, 4 Decembrie 2015
Nu stiu daca ati fost afectat moralmente, insa pecuniar nu doriti sa cereti? De ce 0,2% e putin, sunt cateva zeci de euro probabil pe zi...
Puteti cere despagubiri materiale in primul rand. Morale, daca le dovediti.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Constructie casa andrei0123 andrei0123 Buna ziua, Ce pot sa fac daca termenul prevazut pentru finalizare casa la rosu era de 90 de zile, iar constructorul a depasit acest termen cu 15 zile si ... (vezi toată discuția)
Precontract - contract imobil raknel raknel Buna ziua, Va rog sa ma ajutati si pe mine cu un sfat. Am cumparat o casa noua anul trecut, pe vremea aceea era in rosu. Am facut precontract cu ... (vezi toată discuția)
Casa noua platita si neterminata kosty88 kosty88 Salut As avea ei eu cateva intrebari. Am dat un avans acum 3 ani pt o casa si teren care urma sa fie contruita in anul urmator si predata la cheie cu toate ... (vezi toată discuția)