avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1323 soluții astăzi
Forum Activitate gogy

Activitate gogy

Răspuns la discuția Acte vanzare cumparare notar
Da, daca nu sunt probleme care sa lungeasca verificarea actelor, etc etc.
Răspuns la discuția Acte vanzare cumparare notar
De curand am vandut un imobil si acum caut sa cumpar un altul.
Procedura de vanzare-cumparare la mine a durat 1 saptamana - adica depuse actele Luni/Marti si semnat contractul Vanzare-cumparare Joi .
Ca si cumparator nu aveti nevoie decat de banii necesari achizitiei si buletinul personal.
E de datoria notarului sa verifice actele si e datoria vanzatorului sa ofere toate actele care le poseda asupra bunului.

In caz ca se vrea sa se achite un avans si sa se faca un precontract la inceput - cand se depun actele ( Luni/Marti in exemlul de mai sus ) - banii de avans si taxa notariala - eu unul la cumparare nu voi face precontract deoarece in 1 saptamana vreau sa achit si sa termin.

Sper ca am explicat destul de clar.
Răspuns la discuția \\"revanzare\\" teren
Pe acea bucata de 3.45mp achita impozitul proprietarul ( pe intreaga gradina ) iar noi ii plateam acestuia ( pentru 3.45mp ).
Asa sa facut o lunga perioada de timp pana cand propietarul a decedat si nu ne-am mai intalnit cu sotia acestuia si/sau copii acestuia.
Ideea e ca am fost de "buna credinta" si ceea ce am stabilit sa facut - achitarea terenului si a impozitului aferent.
Vom incerca sa luam legatura cu sotia vanzatorului si speram ca nu va fi nevoie de judecata - chiar tind sa ii achit iar cei 3.45mp de teren ( si restanta la impozit ) numai sa perfectam actele la notar astfel incat sa imi pot vinde garajul.
In August 1999 am cumparat ( mama in numele meu ) o suprafata de 20mp din gradina vanzatorului pentru construirea unui garaj.
Pentru aceasta suprafata s-au facut acte notariale si inregistrarile de rigoare.
Intre garajul vechi ( existent deja ) si cel nou exista o diferenta de 1 m in lungime ( vezi pozele atasate ) care in momentul inceperii constructiei sa agreat cu proprietarul achizitia suprafetei respective (3.45mp) si achitarea unei sume de 2000000ROL ( lei vechi). Din pacate nu e facuta nici o chitanta de mana, la toata discutia fiind de fata vanzatorul, mama si o vecina a mamei care a decedat; insa exista notata suma si ce reprezinta in caietul unde tinea mama heltuielile cu achizitia respectiva.
Tot in acea intelegere sa hotarat ca impozitul aferent suprafetei respective sa il achitam anual proprietarului, ceea ce sa facut pentru o buna perioada de timp.
De aproximativ 7-8 ani proprietarul a decedat, si acea cota parte din impozit nu sa mai achitat ( se achita retroactiv - daca reusesc sa discut cu sotia vanzatorului sau familia acestuia ) .
Actualmente se doreste vanzarea garajului, lucru care presupune si perfectarea actelor pentru acei 3.4mp care s-au achitat la vremea respectiva,
Fiul vanzatorului nu vrea ( sau nu isi mai aduce aminte de toata discutia de la acea vreme ), astfel ca doresc sa stiu, daca nu gasesc intelegere la sotia vanzatorului ( prin recunoasterea celor intamplate sau prin stabilirea unui pret actualizat pentru surafata respectiva ) ce alte modalitati legale exista .

Daca nu am explicat corect spuneti-mi si voi reveni cu detalii.

Stima,
Catalin

Poze:
[ link extern ]
[ link extern ]