avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 768 soluții astăzi
Forum Activitate danut84

Activitate danut84

Răspuns la discuția Testament, mostenitor rezervatar
Mulțumesc
Răspuns la discuția Testament, mostenitor rezervatar
Mulțumesc , mi ați putea spune ce șanse am in cadrul unui proces ?
Buna , doresc o părere , împreună cu tatăl meu am moștenit prin testament o casa de la mătușa mea , sora tatălui meu , am facut la notar succesiunea , iar acum ne am trezit cu fiul mătușii mele , că ne cheamă în instanță că sa atace testamentul , menționez că acest fiu nu a venit sa o vadă de 30 de ani , ocupându ne noi de toate lipsurile mătușii . Încă nu am primit citația acasă . Și doresc să știu ce pot sa fac , până cunosc oficial că sunt chemat în instanță (ex: dacă vând casă ce se poate întâmpla ) , și ce se întâmplă după ce ajung in instanta
Mulțumesc .
Buna seara , doresc o părere , împreună cu tatăl meu am moștenit prin testament o casa de la mătușa mea , sora tatălui meu , am facut la notar succesiunea , iar acum ne am trezit cu fiul mătușii mele , că ne cheamă în instanță că sa atace testamentul , menționez că acest fiu nu a venit sa o vadă de 30 de ani , ocupându ne noi de toate lipsurile mătușii . Încă nu am primit citația acasă . Și doresc să știu ce pot sa fac , până cunosc oficial că sunt chemat în instanță (ex: dacă vând casă ce se poate întâmpla ) , și ce se întâmplă după ce ajung in instanta
Mulțumesc .
Răspuns la discuția Fond - granituire
Va multumesc , am sa ma ocup cat de repede de problema
Răspuns la discuția Fond - granituire
Dosar nr : 2156/271/2006
Răspuns la discuția Fond - granituire
Fostul propietar a cumparat in zona o parcela mai mare pe care a fractionat o mai apoi in vreao 11 parcele , cu firma autorizzata topograf , schite aprobate de primarie
Răspuns la discuția Fond - granituire
Eu cand am cumparat terenul l am cumparat cu pud si puz , teren intravilan , la notar a declarat ca terenul nu se afla intr un litigiu sau alte probleme , am si nr de dosar , vad pe citatie ca se poate verifica situatia dosarului : Nr 2156/2006 prl :5042efdc
Buna , am nevoie de un sfat . in urma cu 8 ani , am cumparat un teren in apropierea orasului oradea , am inceput constructia viitoarei case , la 4 luni aprox dupa achizitionarea parcelei m am trezit cu citatie in calitate de parat , alaturi de alti oameni , vecini , care la randul lor au cumparat parcele de la acelasi vanzator si ei alaturi de vanzatori cu calitatea de parati . Cand am cumparat terenul mi s a spus ca nu sunt probleme cu el , afland apoi ca el ar fi fost instintat sa nu vanda si sa vina sa rezolve problema pe cale amiabila cu cel care ne a dat in judecata pe motiv ca i s ar fi furat metrii patrati din terenul lui (reclamantului) . Eu fiind plecat din tara nu m am putut ocupa de problema .
As dori sa stiu de ce ne a chemat pe noi cumparatori de buna credinta? , care ar putea fi solutia ? ce s ar putea intmpla negativ fata de situatia mea ?
Va multumesc .
Răspuns la discuția Angajator, verificare act studii
Daca nu mi dau seama, angajez pe cineva pe un post cu studii superioare fara Sa le aiba in fapt. Super tare.