avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 261 soluții astăzi
Forum Activitate lilianavz

Activitate lilianavz

Incerc sa ma lamuresc daca a aparut modelul de Registru de evidenta fiscala pentru PFA venit real si de unde se cumpara. Tot caut pe net si nu gasesc nimic limpede. S-a renuntat la el pana la urma?
Răspuns la discuția Plata golire instalatie incalzire
Va multumesc pentru amabilitate si promptitudine. Intre timp am aflat ca radet are o tehnica speciala de remediere a acestor situatii, care nu necesita golirea si reumplerea instalatiei. Probabil ca e cea de care vorbiti si Dvs.
Va rog sa ma lamuriti in urmatoarea situatie: in interiorul apartamentului al carei proprietar sunt s-a fisurat o teava orizontala de la instalatia de incalzire. Situatia e urgenta, din cate mi-a spus instalatorul, in sensul ca daca nu o repar repede, e risc de inundatie sau chiar sa crape teava de tot, pentru ca apa are presiune mare.
Bineinteles ca eu voi suporta costul reparatiei. Insa administratorul mi-a spus ca va trebui sa platesc si golirea si reumplerea instalatiei cu apa calda (si e vorba de un bloc cu 4 scari si 10 etaje), ceea ce costa undeva pe la 6000 lei. Mi se pare absurd, pentru ca nu golesc instalatia pentru ca vreau eu, ci ca sa evit o situatie care poate fi foarte rea nu numai pentru mine, ci si pentru alti locatari, care risca inundatie.
Ma puteti lamuri care sunt responsabilitatile de plata pentru golirea si reumplerea instalatiei de incalzire in acest caz?
Va multumesc.