avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1747 soluții astăzi
Forum Activitate PopaKarina

Activitate PopaKarina

Sa zicem ca zilele imi sunt masurate :)...cind e vorba de mostenire, copiii care sint plecati in lumea larga nu vor avea timp sa vina in tara sa se ocupe de succesiune si renuntarea la mostenire, facuta de peste mari si tari, costa ca si imputernicirea data parintelui supravietuitor
Multumesc mult pentru raspuns. Deci, inteleg ca, daca fac partaj si renunt la apartament, sotul supravietuitor va putea vinde apartamentul fara a avea nevoie de consimtamintul eventualilor mei mostenitori? :)
Răspuns la discuția Cont bancar comun
Multumes pentru raspuns. Da, legal trebuie supus succesiunii dar ca sa eviti niste complicatii (precum niste imputerniciri facute de mostenitori) si daca mostenitorii sint de acord in principiu, se poate dispune de banii din cont? de exemplu sa se poate transfera bani chiar in contul mostenitorilor...evident fara sa se faca succesiunea?
Daca un sot este titularul unui cont bancar si celalalt sot este imputernicit sa faca orice operatiune bancara, in cazul decesului titularului de cont, sotul imputernicit poate continua sa faca orice operatiune din cont? sau contul se blocheaza si se supune succesiunii la mostenire?

Va multumesc!
Nu am nicio pretentie la sotul meu. Pus si simplu m-am gindit ca, in cazul unui deces, apartamentul va putea sa fie vindut mai usor de sotul supravietuitor care este singurul propietar al apartamentului.
NU divortam, nu se pune aceasta problema. Vreau sa renunt la numele meu pe actul de propietate. Trebuie sa fie o modalitate legala. :)
Eu si sotul meu sintem propietarii unui apartament. As vrea ca numele meu sa nu mai apara ca propietar. Mentionez ca nu diortam dar, din anumite motive, as vrea ca apartamentul sa fie trecut numai pe numele sotului.

In ce conditii se poate realiza acest lucru?

Va multumesc!