Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cont bancar comun
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cont bancar comun

Daca un sot este titularul unui cont bancar si celalalt sot este imputernicit sa faca orice operatiune bancara, in cazul decesului titularului de cont, sotul imputernicit poate continua sa faca orice operatiune din cont? sau contul se blocheaza si se supune succesiunii la mostenire?

Va multumesc!
legal ar fi sa se supuna sccesiunii.
Multumes pentru raspuns. Da, legal trebuie supus succesiunii dar ca sa eviti niste complicatii (precum niste imputerniciri facute de mostenitori) si daca mostenitorii sint de acord in principiu, se poate dispune de banii din cont? de exemplu sa se poate transfera bani chiar in contul mostenitorilor...evident fara sa se faca succesiunea?