Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Imputernicire pe cont bancar in cazul decesului ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Imputernicire pe cont bancar in cazul decesului titularului

Buna ziua,
Sa presupunem ca X decedeaza in strainatate la data 01.01.2020. Datorita circumstantelor decesului, Certificatul de deces ii este eliberat abia la data de 20.01.2020. Decedatul era titular de cont bancar in Romania, cont pe care avea un imputernicit, pe Y. La data de 10.01.2020, deci inainte de data eliberarii Certificatului de deces si a demararii procesului de transcriere in actele de stare civila din Romania, Y, imputernicitul, retrage bani din contul lui X. Are sau nu dreptul legal sa o faca?
Buna ziua,
Nu este legal, imputernicirea inceteaza la decesul titularului.
Dar banca nu a avut de unde stii asta.
Mergeti la banca cu Certificatul de deces, se blocheaza contul si o sa primiti retul de bani in baza Certificatului de mostenitor.
Banii deja retrasi ii puteti recupera de la imputernicit, pe cale amiabila sau instanta.
Nu are acest drept. Nu conteaza data eliberarii certificatului de deces ci data efectiva a decesului cuprinsa in acest certificat. De la acea data, toate imputernicirile facute de defunctse desfiinteaza. Suma respectiva trebuie readusa in masa succesorala.