Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Împuternicirea pentru depozit bancar
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Împuternicirea pentru depozit bancar

După decesul persoanei titular al depozitului bancar se pot retrage banii din cont in baza imputerniciri din contractul de depozit de către persoana trecută in contract?
Imputernicirea inceteaza prin deces.
Pentru a ridica banii, trebuie dezbatuta succesiunea, iar suma se elibereaza in baza certificatului de mostenitor.