avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 570 soluții astăzi
Forum Activitate IzvMir

Activitate IzvMir

Răspuns la discuția Reabilitare pt amenda penala
Va multumesc pt raspuns!
Buna ziua!

Am rugamintea la dvs sa ma ajutati cu un raspuns la urmaturul caz:

" Solutia pe scurt: Condamnă pe inculpat X la o pedeapsă cu amenda penală în cuantum de 140 (unasutăpatruzeci) zile-amendă, suma corespunzătoare unei zile-amendă fiind de 10 (zece) lei, pentru săvârşirea infracţiunii de conducere a unui vehicul sub influenţa alcoolului, prevăzută de art. 336 alin 1 Cod penal, cu aplicarea art. 396 alin. 10 Cod procedură penală (faptă săvârşită la data de 19.04.2014). Pune în vedere inculpatului prevederile art. 63 din Codul penal, potrivit cărora în cazul sustragerii cu rea-credinţă de la executarea amenzii penale în cuantum de 1400 lei, instanţa va înlocui această pedeapsă cu pedeapsa închisorii de 140 de zile. În temeiul art. 274 alin. 1 Cod de procedură penală, obligă pe inculpatul X la plata sumei de 100 lei, din care suma de 50 lei aferentă urmăririi penale, cu titlu de cheltuieli judiciare avansate de stat. Cu drept de apel în termen de 10 zile de la comunicare.
Document: Hotarâre ...../2014 01.10.2014 "(Mentionez ca amenda penala a fost achitata in noiembrie 2014 si apare in cazierul judiciar).

Pot cere instantei de judecata reabilitarea mai devreme de 3 ani si sa fie radiata amenda penala din cazierul judiciar? Daca da, cum trebuie sa procedez?

Va multumesc!
Răspuns la discuția Redobandire permis auto
Buna ziua!

Am rugamintea la dvs sa ma ajutati cu un raspuns:
Pot cere instantei de judecata reabilitarea mai devreme de 3 ani si sa fie radiata amenda penala din cazierul judiciar? Daca da, cum trebuie sa procedez?

Va multumesc!
Răspuns la discuția Redobandire permis auto
Ok. Am inteles. Multumesc mult!
Răspuns la discuția Redobandire permis auto
Va multumesc foarte mult pentru promptitudine! Sa inteleg ca pot merge si peste o luna pt a sustine acest examen de redobandire permis?
Buna ziua,

Am rugamintea sa ma ajutati cu un raspuns referitor la hotararea definitiva de mai jos:

" Solutia pe scurt: Condamnă pe inculpat X la o pedeapsă cu amenda penală în cuantum de 140 (unasutăpatruzeci) zile-amendă, suma corespunzătoare unei zile-amendă fiind de 10 (zece) lei, pentru săvârşirea infracţiunii de conducere a unui vehicul sub influenţa alcoolului, prevăzută de art. 336 alin 1 Cod penal, cu aplicarea art. 396 alin. 10 Cod procedură penală (faptă săvârşită la data de 19.04.2014). Pune în vedere inculpatului prevederile art. 63 din Codul penal, potrivit cărora în cazul sustragerii cu rea-credinţă de la executarea amenzii penale în cuantum de 1400 lei, instanţa va înlocui această pedeapsă cu pedeapsa închisorii de 140 de zile. În temeiul art. 274 alin. 1 Cod de procedură penală, obligă pe inculpatul X la plata sumei de 100 lei, din care suma de 50 lei aferentă urmăririi penale, cu titlu de cheltuieli judiciare avansate de stat. Cu drept de apel în termen de 10 zile de la comunicare.
Document: Hotarâre ...../2014 01.10.2014 "

1) Care este perioada exacta in care se poate redobandi permisul ?
2) Recipisa de plata a amenzii se depune la instanta de executare si la politia rutiera ? ( amenda fiind achitata pe data de 11.11.2014 ).
3) Daca amenda penala apare in cazierul judiciar,poti sa candidezi la concursuri organizate de Institutiile statului( ex. ANAF ) ? Daca nu? Care este perioada?

Cu stima,
M...
Răspuns la discuția Concurs pt functionar public
Momentan lucrez ca Economist ,nu am avut nici o abatere disciplinara.Pt acest post de fuctionar public,la dosarul de inscriere se cere cazierul judiciar in care aparea amenda penala, imi este teama sa nu fie respins.
Buna ziua,

In urma unei hotarari judecatoresti, a primit o amenda penala petru savarsirea infractiunii de conducere a unui vehicul sub influenţa alcoolului, prevăzută de art. 336 alin 1 Cod penal, cu aplicarea art. 396 alin. 10 Cod procedură penală. Pot participa la un concurs care se desfasoara intr-o Institutie Publica a Statului pentru ocuparea postului de functionar public? Care este perioada de redobandire a permisului?
Am rugamintea la dvs sa ma ajutati cu un raspuns!
Multumesc!