Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Concurs pt functionar public
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Concurs pt functionar public

Buna ziua,

In urma unei hotarari judecatoresti, a primit o amenda penala petru savarsirea infractiunii de conducere a unui vehicul sub influenţa alcoolului, prevăzută de art. 336 alin 1 Cod penal, cu aplicarea art. 396 alin. 10 Cod procedură penală. Pot participa la un concurs care se desfasoara intr-o Institutie Publica a Statului pentru ocuparea postului de functionar public? Care este perioada de redobandire a permisului?
Am rugamintea la dvs sa ma ajutati cu un raspuns!
Multumesc!

N-are nici o legatura cu functia publica .
Da puteti participa la un concurs de recrutare insa trebuie sa aveti grija ca la functionarii publici se intocmeste un cazier administrativ daca sunteti sanctionat pe linie de serviciu se inscrie in cazierul administrativ si nu puteti promova dintr-un grad in altul .Acest cazier il gestioneaza Agentia Functionarilor Publici pe baza transmiterilor comunicate de institutie.
Momentan lucrez ca Economist ,nu am avut nici o abatere disciplinara.Pt acest post de fuctionar public,la dosarul de inscriere se cere cazierul judiciar in care aparea amenda penala, imi este teama sa nu fie respins.