avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 665 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Explicare solutie proces
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Explicare solutie proces

Va rog frumos sa mi explice si mie cineva exact solutia data in proces:
Tip solutie: Condamnare cu acord de recunoaştere
Solutia pe scurt: În baza art. 336 alin.1C.pen. cu aplicarea art. 396 alin. 10 C.proc.pen. şi art. 61 alin.1) - 4) C.pen. condamnă pe inculpatul x, la pedeapsa amenzii penale în sumă de 6000 lei reprezentând 200 zile amendă, pentru săvârşirea infracţiunii de „conducerea unui vehicul sub influenţa alcoolului”. Atrage atenţia inculpatului asupra prevederilor art. 63 C.pen. privitoare la înlocuirea pedepsei amenzii cu pedeapsa închisorii. În baza art. 274 alin.1 Cod procedură penală obligă pe inculpat să plătească statului suma de 700 lei, cu titlu de cheltuieli judiciare. Cu apel în 10 zile de la comunicarea copiei minutei. Pronunţată în şedinţă publică, azi,
Cel mai recent răspuns: Petre Enache , Avocat 13:33, 28 Ianuarie 2018
adica ati primit amenda penala de 6000 lei, ce trebuie achitata altfel faceti inchisoare
Mulțumesc frumos pentru raspuns, cand pot da examen pentru redobandirea permisului?
Ultima modificare: Duminică, 28 Ianuarie 2018
sorinstirboiu, utilizator
peste un an de la achitarea amenzii penale... sa numai figureze in cazierul dvs

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Îmi puteți explica va rog decizia asta ? condamnare fără ... Andreea1816 Andreea1816 Îmi puteți explica va rog decizia asta ? Condamnare fără acord de recunoaştere Solutia pe scurt: În temeiul art.396 alin.2 şi 10 C.proc.pen. ... (vezi toată discuția)
Penal Valutza Valutza In baza art.336 alin 1 c.p. cu aplicarea art 396 alin 10 n.c p.p. condamna pe inculpatul xxxx,pentru savarsirea infractiuni de conducerea unui vehicul sub ... (vezi toată discuția)
Pronuntare ka un dosar penal bogdanvlaicu bogdanvlaicu Buna ziua. Ma puteti ajuta si pe mine va rog? Nu inteleg care este sentinta finala din aceasta pronuntare, Lamuriti-ma va rog. Ora estimata: ... (vezi toată discuția)