Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Explicare solutie proces
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Explicare solutie proces

Va rog frumos sa mi explice si mie cineva exact solutia data in proces:
Tip solutie: Condamnare cu acord de recunoaştere
Solutia pe scurt: În baza art. 336 alin.1C.pen. cu aplicarea art. 396 alin. 10 C.proc.pen. şi art. 61 alin.1) - 4) C.pen. condamnă pe inculpatul x, la pedeapsa amenzii penale în sumă de 6000 lei reprezentând 200 zile amendă, pentru săvârşirea infracţiunii de „conducerea unui vehicul sub influenţa alcoolului”. Atrage atenţia inculpatului asupra prevederilor art. 63 C.pen. privitoare la înlocuirea pedepsei amenzii cu pedeapsa închisorii. În baza art. 274 alin.1 Cod procedură penală obligă pe inculpat să plătească statului suma de 700 lei, cu titlu de cheltuieli judiciare. Cu apel în 10 zile de la comunicarea copiei minutei. Pronunţată în şedinţă publică, azi,
adica ati primit amenda penala de 6000 lei, ce trebuie achitata altfel faceti inchisoare
Mulțumesc frumos pentru raspuns, cand pot da examen pentru redobandirea permisului?
sorinstirboiu, utilizator
peste un an de la achitarea amenzii penale... sa numai figureze in cazierul dvs