avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 496 soluții astăzi
Forum Activitate bak_is

Activitate bak_is

Nu a fost specificat nici un articol de lege in actul aditional la Cim dar instanta a hotarat ca mi-am dat acordul deci este "cu acordul partilor" ...
Suspendarea a fost facuta in forma unui act aditional la CIM si a fost deja "judecata" de catre instanta care a stabilit ca "suspendarea a intervenit cu acordul partilor" - motivul invocat fiind ca sunt cercetat penal si pot aduce prejudicii de imagine angajatorului ... dar ca o parere personala : Suspendarea nu inceteaza de drept atunci cand motivele ( suspendarii ) nu mai exista ... adica 01.02.2014 ... Multumesc !
Multumesc pentru raspuns ... dar suspendarea a fost facuta "de comun acord" si nu in baza art. 52 lic. c) ...
Buna ziua ! Intrebare : Cum se procedeaza in situatia urmatoare : Am semnat cu angajatorul o suspendare de comun acord pentru lamurirea unui dosar penal ce nu avea legatura cu locul de munca ... la 01.02.2014 am terminat procesul penal - hotarare definitiva de achitare ... Am notificat angajatorul ( de nenumarate ori inclusiv prin mediator ) despre faptul ca nu mai exista motive de suspendare si acesta a confirmat primirea dar nu a raspuns niciodata ... Am sesizat si instanta care a hotarat irevocabil la 15.11.2014 "reintegrarea in functie" fara a specifica de cand si in ce conditii sa se faca acest lucru ... Am cerut in scris angajatorului punerea in aplicare a hotararii judecatoresti la data de 18.06.2015 si astept raspuns deoarece stiu ca intre timp fara a ma notifica au desfiintat si postul pe care-l ocupam in cadrul companiei ... In situatia de mai sus am dreptul la compensatie baneasca incepand cu data cand nu mai existau motive de suspendare sau de cand am inregistrat cererea de chemare in judecata ? Multumesc !
Va multumesc pentru indrumare :)
Buna ziua ,
La solicitarea angajatorului ( lucru recunoscut de acesta ) am semnat un act aditional la C.I.M. in care se specifica :
"partile convin: Avand in vedere ca impotriva salariatului este inceputa actiunea penala ( actiune care nu are legatura cu angajatorul ) , situatie ce poate aduce prejudicii de imagine Angajatorului , partile , de comun acord , convin suspendarea contractului de munca pana la clarificarea situatiei in dosarul penal."
Intrebare :
S-a incheiat dosarul penal cu achitarea mea definitiva pentru toate capetele de acuzare din dosar ( de catre toate instantele ). Ce drepturi am in aceasta situatie , putem vorbi despre art. 52 alin. 2 ? deoarece am notificat in scris angajatorul ( confirmare de primire ) despre situatie si acesta nu raspunde de peste 5 luni de zile ... Multumesc anticipat !