avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1303 soluții astăzi
Forum Activitate FlorinRaduGYF

Activitate FlorinRaduGYF

Buna ziua,
Am si eu o problema ai nu stiu cum sa o rezolv, sau daca are rezolvare in vreun fel si anume: anul trecut in luba august fiind administratorul unei societati am emis un bilet la ordin avalizat pentru o soc.com. din Constanta ca ai garantie la un contract. Nu am mai putut plati datoria drept urmare au introdus biletul in banca nu au fost bani si au inceput executarea. La o luna am primit executarea de la un birou de executare din Constanta si ne-au poprit conturile, atat mie cat si societatii.
la 2 saptamani au intrat bani si s-a inchis problema executorul executand ai cheltuielile de executare. La 3 saptamani apare o alta poprire tot pe aceeasi suma, acelasi bilet, alt executor de data asta din Bucuresti. Cei din Constanta se pare ca s-au dus la 2 BEJ-uri cu acelasi bilet. Am luat legatura cu executorul din Bucuresti si abia dupa ce i-am trimis incheierea de la bej-ul din Constanta ne-au ridicat executarea (poprirea). Anul acesta, aici apare problema mea, am primit acasa o executare pe numele meu pentru cheltuielile de executare ale executorului din Bucuresti, cel care nu a executat nimic. Am luat legatura cu ei dar au zis ca sunt bun de plata. Am intentat proces si astazi am primit o respingere din partea judecatorului invocand tardivitata mea. Va rog ajutati-ma cu un sfat, ce ar trebui sa fac, la cine sa apelez pentru ca nu am nici resurse financiare, am platit un avocat care la inceput mi-a spus ca sigur castigam dar se pare ca nu a fost asa.
Intrebarea mea este daca individul se ducea la 10 executori cu acel bilet eu plateam 10 executori chiar daca executarea se facea doar de unul. Este legal din partea lui sa mearga cu un bilet la doua birouri de executare?
Va multumesc si va rog sa m-a ajutati daca puteti!
Răspuns la discuția Sechestru ANAF
Nici vorba ca acei bani sa fie cauza intrarii in isolventa pentru ca se poate vedea in contabilitate ca datoriile au curs in urma semnarii unui contract pagubos in luna martie cu o societate de la care avem de recuperat 93000 lei.
Răspuns la discuția Sechestru ANAF
Pentru banii aceia nu sunt documente justificative, adica ei sunt scriptic dar nu si faptic in casierie.
Răspuns la discuția Sechestru ANAF
Nu nu am ajuns acolo, dar administratorul judiciar cred ca vrea si sa ma sperie, pentru ca mi-a spus ca daca se ajunge sa-mi atraga raspunderea va fi foarte grav. Eu as vrea sa-mi angajez un avocat pentru ca pot demonstra ca nu am luat nici un ban din societate ba chiar mai mult sunt cu mult mai mult indatorat ca inainte de a deschide societatea. Problema pe care o invoca este ca in casieria societatii se afla scriptic 70000 lei care nu sunt acoperiti.
Discuție Sechestru ANAF
Buna ziua,am un SRL care in momentul de fata este in procedura simpla,faliment si societatea are o datorie la stat de 82000 lei. Societatea a avut trei actionari fiecare cu 33%. Lichidatorul i-mi spune ca ANAF-ul poate pune sechestru pe bunurile mele personale,dar eu ca administrator si actionar nu am bunuri pe numele meu, dar el i-mi spune ca poate pune sechestreu si pe bunurile rudelor de gradul 1 si asta ma sperie penteu ca ei nu au participat si nu au avut nici un beneficiu din activitatea societatii. Va rog sa ma lamuriti si pe mine ce se poate intampla.
Va multumesc!
Discuție Insolventa
Buna ziua,

Am si eu o intrebare referitor la insolventa si falimentul unei societati comerciale.
Eu sunt administratorul unui SRL in care am si calitate de actionar, actionariatul societatii este impartit intre 3 actionari fiecare cate 33%, vreau sa va intreb ce consecinte sunt asupra mea daca societatea intra in insolventa. In mometul de fata in casierie, scriptic sunt 140.000 lei, dar in realitate nu sunt (au fot cheltuieli facute de catre unul din asociati dea lungul timpului fara acoperire) Pe langa datoriile pe care le avem la diversi furnizori ar mai fi una la stat, pentru salarii, in cuantum de 60.000 lei.

Va multumesc!