avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 694 soluții astăzi
Forum Activitate simonaban

Activitate simonaban

Buna seara,am deschis un pfa de 6 luni..din 1 iulie vreau sa suspend activitatea,am inteles ca trebuie platit impozitul pe tot acest an,dar cu contributia la pensie ..trebuie si ea platita pe tot anul inainte de suspendare? sau se anuleaza odata cu suspendarea activitatii?
atticus a scris:

Va rog sa intrebati ca sa intelegem.


Multumesc frumos,am inteles ce mi-a explicat,credeam ca nu am explicat eu suficient ca sa imi intelegeti intrebarea.
intrebarea este mai sus,pentru un stand (cosmetice si accesorii) ce pfa trebuie sa imi deschid,in sistem normal sau in norma de venit..nu stiu care sunt diferentele dintre ele,sau care este potrivit pentru aceasta activitate ,in comert..domnul Iulian Manea mi-a raspuns ca nu este potrivit cel in norma de venit,iar eu l-am intrebat daca pentru aceasta activitate este potrivit cel in sistem real..
Pentru comert este pfa-ul in sistem real?
Buna ziua,
Intentionez sa imi deschid un pfa pentru un stand cu cosmetice si accesorii,spatiul este mic,venitul lunar depaseste foarte rar 3000 de lei,nu stiu ce pfa sa imi deschid ,pfa in sistem real sau in norma de venit?! care sunt diferentele dintre cele doua..?
Buna seara!
Intentionez sa imi deschid un PFA,din cate am inteles nu pot sa am carte de munca la propriul PFA,dar este in regula daca lucrez ?si nu am niciun angajat?
Si mai ales daca imi platesc singura contributiile la casa de pensie si la sanatate ,am dreptul peste ani de concediu de maternitate?