avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 845 soluții astăzi
Forum Activitate shmen

Activitate shmen

Buna ziua.
Din punct de vedere al calculelor energetice, pentru casele locuite permanent, este indicat ca anveloparea sa se faca pe exterior, pt a muta punctul de roua (locul unde condenseaza structura, peretii) cat mai in exteriorul grosimii acestora, asta daca va permite arhitectura. Reţineţi ca polistirenul extrudat se foloseste doar la socluri si terase.
Combinati anveloparea peretetelui respectiv cu o ventilare adecvată a incaperii.
Anveloparea pe interior se poate face in special la casele de vacanta, locuite doar in weekend sau 2, 3 luni pe an, dar si asta cu riscuri pe termen lung.
Va multumesc pentru sfaturi.
Buna ziua.
Intre timp am luat legatura cu un executor care mi-a spus sa ma duc eu la judecatorie, sau prin avocat, dupã care sa revin la el.
Ce ma sfatuiti sa fac.
Avocatul va cere si el un onorariu, ceeace este normal pt ca îşi pierde timpul cu mine.
O alta problema o reprezinta distanţa, întrucât eu nu mai locuiesc în oraşul unde s-a legalizat contractul si unde se află si debitorul si executorul cu care am vorbit.
Multumesc
Buna seara.
Da, notarul a scris ca: "contractul constituie titlu executoriu la data scadentei debitului, pentru suma ramasa de restituit, cf. art. 67 din L 36/1995, precum si art 2165 coroborat cu art 2157 din Cod Civil".
Doresc sa execut suma ramasa de restituit.
La Judecatorie tb. sa specific si suma sau doar la executorul judecătoresc.
Totodata este specificat ca debitorul va suporta cheltuielile de executare.
Atunci cand voi merge la executor va trebui sa-i achit cheltuielile de executare pe care le voi recupera apoi printr-un proces, sau executorul le va solicita direct de la debitor?
Multumesc
Buna ziua.
Am un contract de imprumut care este titlu executoriu.
Daca vreau sa-l execut trebuie sa-l investesc cu formula executorie la Judecatorie?
Trebuie facut la judecatoria oraşului în care s-a emis, sau pot si la judec altui oras (unde locuiesc în prezent)?
Trebuie sa fiu reprezentat de av., sau pot si eu sa o fac si cum?
Ce documente trebuie sa depun (contr imprumut în orig, copii legalizate, cerere tip, etc.)
Ce taxe sunt?
Va multumesc.
Răspuns la discuția Retrocedare teren agricol
Intradevar, am reuşit sa recuperăm 50ha din 100ha pe care le-a detinut familia, în baza L18 dar stiam ca am fi pusa recuperam si diferenta.
Buna ziua.
Va rog sa-mi spuneti daca se mai poate depune vreo cerere de retrocedare a terenului agricol detinut de stramosii mei, pentru a -l recupera în baza L 165/2013, sau a trecut termenul legal de depunere a cererii si cand, si daca am si alta varianta legală de recuperare?
Va multumesc.