avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 290 soluții astăzi
Forum Activitate mariusag9939

Activitate mariusag9939

buna ziua , mi s-au intocmit 3 dosare pe raza a 3 localitati diferite pentru conducere fara permis , din aceste 3 dosare in care nu sunt vinovat pt c nu stiam faptul c am dreptul de a conduce suspendat iar eu fizic am avut mermisul in mana atunci cand am fost oripit in trafic pt mici abateri (fara centura , 63 km/h in loc de 50 ....etc) am luat amenda la fiecare am platito si fiecare din acesti politisti cand au verificat ulterior punctele au observat c figuram in baza lor d date cu permisul suspendat si evident c au facut aceste doasare ................. am mers la fiecare din ei si am dat declaratii si am atasat copii la documentele pe care le aveam ,etc .....din aceste 3 doasare sa finalizat unul prin npu (neinceperea urmariiri penale - clasare) , trebuie sa astept sa se finalizeze si celelate 2 , ideea e ca in acest termen de 8 luni ....pana acum + ce va mai dura , nu am putut conduce , am fost nevoit sa lucrez pe alt post la serviciu si uneori sa-mi angajez sofer , am toate actele care sa ateste aceste aspecte si vreau sa dau politia romana in judecata pentru ami recupera banii pe aceste deplasari , (estimativ 2000 euro) , ceva sfaturi vizavi de asta ,
Răspuns la discuția termen finalizare urmarire penala
buna ziua , pana la urma , mi s-au intocmit 3 dosare pe raza a 3 localitati diferite pentru conducere fara permis , din aceste 3 dosare in care nu sunt vinovat pt c nu stiam faptul c am dreptul de a conduce suspendat iar eu fizic am avut mermisul in mana atunci cand am fost oripit in trafic pt mici abateri (fara centura , 63 km/h in loc de 50 ....etc) am luat amenda la fiecare am platito si fiecare din acesti politisti cand au verificat ulterior punctele au observat c figuram in baza lor d date cu permisul suspendat si evident c au facut aceste doasare ................. am mers la fiecare din ei si am dat declaratii si am atasat copii la documentele pe care le aveam ,etc .....din aceste 3 doasare sa finalizat unul prin npu (neinceperea urmariiri penale - clasare) , trebuie sa astept sa se finalizeze si celelate 2 .nnideea e ca in acest termen de 8 luni de zile ....pana acum + ce va mai dura , nu am putut conduce , am fost nevoit sa lucrez pe alt post la serviciu si uneori sa-mi angajez sofer , am toate actele care sa ateste aceste aspecte si vreau sa dau politia romana in judecata pentru ami recupera banii pe aceste deplasari , (estimativ 2000 euro) , ceva sfaturi vizavi de asta ,
buna ziua , in martie 2014 am fost prins conducand un moped cu permisul suspendat si mi sa intocmait dosar penal (politia sector 3) , insa dosarul nu a fost trimis spre procuratura pana in luna august (asta am aflat si eu in septembrie cand am fost chemat la procuratura (udriste) pentru a da o declaratie ) .... ideea e ca in luna mai mi-a venit acasa o instiintare din care reiese ca pot merge sa ridic permisul de politia targu-jiu eu avand domiciliul stabil in tg-jiu si locuiesc in bucuresti fara forme legale (am mers si am ridicat permisul ) si resppectiv din acel moment am condus .... in luna iunie am fost oprit in judetul gorj pentru depasirea vitezei ....am prezentat actele am fost sanctionat si am plecat mai departe .
tin sa precizez ca dosarul penal din bucuresti sa solutionat prin neinceperea urmaririi penale in luna octombrie 2014
politatiul care ma oprit si mi-a dat amenda in iunie in gorj cand a introdus datele amenzii in baza de date a observat ca eu aveam dreptul de a conduce suspendar chiar daca eu aveam permisul fizic si fusese eliberat de aceeasi politie cu doar 1 luna inainte , respectiv acum am dosar pentru ca fara sa stiu am condus cu permisul suspendat (tin sa precizez ca nu am primit nici un fel de instiindate prin posta , telefonic sau de nici un alt fel vizavi de inceperea urmarii penale sau c nu mai am dreptul de a conduce )

dupa parea mea cazur ar trebui sa fie clasat , respectiv eroare de procedura , este vina politiei sector 3 care nu a implemendat cazul , e normal sa tina dosarul 5 luni cand ei au termen de 3 zile sa-l inainteze ? iar cand a fost operat in baza de date c este suspendat la nici 10 zile dupa ce mi-l eliberasera ppe mine de ce nu ma anuntat nimini ? stiu sunt vinovat, cunosteam faptul ca am un dosar dar ce ar fi trebuit sa fac , sa nu accept permisul sa spune .....domnule nu mi-l dati ca nu-l merit ? :) sau trebuia sa citesc in stele cand va da cei de la politia comunitara sector 3 drumul la dosar ? :) ....... probleme mea actuala este ca politatiul care instumenteaza cazul vizavi de conducerea mea cu permisul suspecdar in baza lor de date cel din gorj cu amenda pt viteza nu mai da o data drumul la dosar catre procuratura din iunie, si nici macar dovada nu pot sa cer pana la solutionarea cazului
ce termen are in cazul meu pana la trimiterea dosarului meu catre procuratura ? si cat estimati ca va dura toata aceasta nefericita poveste ? pot sa trag pe cineva la raspundere dupa terminare vizavi de intocmirea acestui dosar fara a fi 100 % vinovat ?