avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 652 soluții astăzi
Forum Activitate Florentina-Elena

Activitate Florentina-Elena


Buna seara. Am o problema si as dori sa ma lamureasca cineva care a fost patit ca si mine despre acest aspect . Lucrez la o casa de amanet si in urma cu o luna jumatate , mai exact pe data de 01.10.2014 ( exact cu 10 zile inainte de nunta, nu ca ar fi importanta da va dati seama ce stres am avut :sorry: ) a venit o persoana din alt oras cu un lant de aur care s-a dovedit ptr moment ca este aur de 14 k, stantat corespunzator "585" si foarte bine lucrat , acesta fiind de 14 k , i-am dat suma de 1870 lei .In fata clientului l-am verificat de piatra cu reactiv si prin pilire , cu pila din dotare a casei de amanet . dupa aroximativ 15 minute de verificat si iar verificat .... am facut ctr cu clientul , i-am luat si nr de telefon si i-am dat banii , acea suma de 1870 lei. Dupa ce acesta a parasit amanetul , imediat am bagat pila fff adanc intr`o zala a lantului ca sa fiu sigura ..si am observat imediat ca nu este de aur , acesta reactionand . mi s-a facut rau pe loc . era sa fac infarct ..:( Am incercat sa-l sun sa ii explic ca a fost facuta o greseala si sa se intoarca inapoi dar nr de telefon pe care mi l-a dat a fost gresit . Repet ...eu nu aveam cum sa vad ca lantul nu este din aur ,asta cand l-am luat, nu puteam taia lantul , clientul dorind sa il ridice inapoi ,iar seful imi va opri salariul , timp de 2 sau 3 luni ...Are dreptul sa faca acest lucru, ma poate obliga sa platesc?Ma consider vinovata dar totusi nu se poate sa ramana lucrurile asa , Mentionez faptul ca el la inceput a refuzat sa mergem la politie pt. a face o plangere pt. ca nu are ce sa-i faca celui ce mi-a plasat obiectul. Dar eu nu am considerat ca acest lucru este posibil si am facut o plangere la politie dupa expirarea contractului si acum astept sa se inatmpla ceva . Va rog din suflet sa ma ajutati cu un raspuns, o idee .. sunt disperata ptr ca ptr mine 1870 de lei plus comision inseamna enorm :sorry: va rog ajutati`ma ! Multumesc
Răspuns la discuția Inselaciune - amanet
Acelasi lucru l-am patit si eu si astazi am fost la politie sa depun plangere. Il compatimesc pe cel care m-a inselat.
As vrea sa iau legatura cu tine sa stiu cum ai procedat si daca s-au miscat lucrurile asa cum ar fi normal.Am verificat obiectul atat cat mi-a stat in putinta , de piatra si punand reactiv si prin pilire atat cat sa nu tipe prea tare clientu , ca se revolta tare cand trebuie sa iti faci treaba .
Persoana respectiva a spus ca se intoarce dupa el , dovedindu-se f interesat cat plateste comision pe o luna , cat daca intarzie , la fel cum fac clientii care chiar lasa lucruri veritabile. ricum , de luat am luat`o urat si merg pana in panzele albe sa imi fac dreptate , ptr ca respectivul m-a inselat si am fost si eu vinovata , ca l-am luat, dar asta a fost pe considerentul ca atat ne-a bagat seful in cap sa nu pierdem nici un client incat am facut tot posibilul sa nu`l pierd , mi-a dat si nr de telefon gresit , l-am cautat si pe reteaua de socializare fb.. l-am gasit dar nu recunoaste , sper ca politia sa faca ceva in privinta asta !
La mine s-a intamplat asa-in data de 1 oct a venit un baiat , amanetand un lant pe care l-am verificat cu reactiv si prin pilire , dar nu l-am taiat ptr ca respectiul nu dorea decat amanet si mi-am luat o teapa de 1900 lei. Depunand plangere ..politia cica nu se poate rezolva asa usor si m-au luat pe mine la rost de parca eu puteam sa intru in interiorul lantului sa vad ce e . Acum firma ma pune sa platesc si cazul va fi ... cine stie cand rezolvat . pana acum la tine ce s-a rezolvat ?

Editat de moderator simonette12- motiv pct.1.3 si 2.2 din Regulament