avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1066 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters337266

Activitate ContSters337266

De indata ce va fi infiintata asociatia, vom initia toate demersurile posibile.
Dar este corecta interpretarea mea privind cele 2 articole?

Multumesc frumos
Buna ziua,

In imediata apropiere a blocului unde locuiesc, un club/discoteca tulbura linistea locatarilor cate 2-3 nopti pe saptamana cu bass/zgomot.
Suntem cateva zeci de apartamente cu aceasta problema (relativ noua, bloc nou).

Am gasit 2 articole in legea 61/1991 care ne-ar putea ajuta, dar imi par a fi facute astfel incat sa poata fi ocolite :(
Ma poate ajuta cineva cu un punct de vedere avizat cu privire la interpretarea lor?:

25) tulburarea, fara drept, a linistii locuitorilor prin producerea de zgomote cu orice aparat sau obiect ori prin strigate sau larma;

respectiv

26) tulburarea linistii locatarilor intre orele 22,00-8,00 si 13,00-14,00 de catre orice persoana prin producerea de zgomote, larma sau prin folosirea oricarui aparat, obiect ori instrument muzical la intensitate mare in localurile sau in sediile persoanelor juridice, in locuintele persoanelor fizice sau in oricare alt loc din imobile cu destinatia de locuinte ori situat in imediata vecinatate a acestora;

Problema pe care o vad la articolul 25 este ca se refera doar la situatia in care tulburarea se face fara drept; un club cu autorizatie are dreptul de a a tulbura linistea sau dreptul se refera la muncitori care repara de exemplu o conducta ,interventie absolut necesara si urgenta etc?

Privind art 26 observ ca face referire la "orice persoana". Exprimarea vaga ma face sa cred ca se refera la orice persoana fizica, astfel incat articolul nu se poate aplica impotriva clubului ci mai degraba impotriva dj-ului. Asta ar explica stirile in care dj-ii sunt amendati dar mi se pare hilar.

Mi-ar fi de mare ajutor orice informatie/sfat care sa ne ajute sa scapam de acest incovenient fonic.
Zgomotul produs este forte puternic.
Răspuns la discuția consultare carte tehnic imobil
Multumesc pt raspuns! Pe mine ma intereseaza ce fundatie are imobilul (adancime), betonul si fierul folosit...Gasesc aceste detalii?
Buna ziua,

Intentionez sa achizitionez un apartament intr-un bloc nou (asociatia inca nu este infaptuita) iar dezvoltatorul nu vrea sa imi puna la dispozitie cartea tehnica a imobilului in vederea consultarii pe motiv ca nu vrea constructorul,
Exista un articol de lege prin care sa ii constrang sa imi ofere posibilitatea vizionarii?
Vreau sa o vizionez inainte sa platesc 70k euro :frantic:

Initial mi-a promis ca o voi putea viziona, am achitat deja 5% avans.

Multumesc frumos