avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 950 soluții astăzi
Forum Activitate iulian55

Activitate iulian55

Bună ziua. Întreb pentru sora mea care are 3 copii, am citit că pensie i se scad 6 ani din vârsta de pensionare și in loc de 63 ar putea sa iasă la 57. Ce nelămurire are, dacă iese la pensie la 57 de ani, iese cu penalizare? Dacă iese cu penalizare, ce rost mai au cei 6 ani? Sau ca sa nu iasă cu penalizare trebuie să iasă la 63 dar se țin cont de cei 6 ani și ar avea o pensie mai mare decât ar fi avut dacă nu avea 3 copii?
Mulțumesc.
Bună ziua. Am grupa 1 de munca specială, daca am concediu medical, grupa de muncă mai este plătită?
Unde sau cum se poate verica dacă îmi este plătită grupa de muncă?
Bună ziua,
Împreună cu fosta soție deținem același apartament, aveam aceiași adresă, deci suntem coproprietari. Este normal ca impozitul pe apartament să-l plătim fiecare separat, aceiași sumă?
Ca să fiu mai bine înțeles dacă impozitul este de 200 de lei pe apartament, nu îl plătim la jumătate, adică eu 100 de lei și ea 100 de lei, ci eu 200 de lei și ea 200 de lei, practic este impozitat de două ori! Plătim așa de peste 10 ani! Mulțumesc.
Am două întrebări:
Pot să înființez o firmă dacă sunt angajat cu contract de muncă la o societate?
Pot să înființez o firmă în alt județ dacă eu nu am domiciliul în județul respectiv?
Exemplu: Am domiciliul în județul Argeș și doresc să îmi depun actele pentru firmă la Registrul Comerțului Vâlcea.
Răspuns la discuția Imobiliare
Am înțeles, am citit un articol pe un site.. Dacă suprafața utilă este mai mică de 50 mp nu trebuie certificat energetic sau pentru clădirile locuite mai puțin de 4 luni pe an.

iulian55 a scris:

Dacă căsuța are 25 de mp, este dărăpănată, stă să se surpe este făcută din chirpici, cu tencuială din nisip și pământ, nu are sursă pentru a face căldură, singurul lucru este că are curent și tablou electric. Mai trebuie certificat de performanță energetică?
Am menționat aceste lucruri deoarece poate nu am fost foarte clar în mesajul anterior.

Răspuns la discuția Imobiliare
Dacă căsuța are 25 de mp, este dărăpănată, stă să se surpe este făcută din chirpici, cu tencuială din nisip și pământ, nu are sursă pentru a face căldură, singurul lucru este că are curent și tablou electric. Mai trebuie certificat de performanță energetică?
Am menționat aceste lucruri deoarece poate nu am fost foarte clar în mesajul anterior.
Răspuns la discuția Imobiliare
Cadastrul s-a făcut când s-a cumpărat terenul. Nu cred că se mai cere altul! În rest îmi dau seama că trebuiesc aceleași acte ca și cum aș vinde, chiar dacă se schimbă doar proprietarul.

raluk0207 a scris:

Documentația cadastrala, daca locuința are o suprafata mai mare de 50 m.p, trebuie certificat de performanță energetică, certificat de atestare fiscală de la Primărie, adeverință de la Registrul Agricol, adeverințe de la utilități

Discuție Imobiliare
Sunt coproprietar cu o altă persoană pe o suprafață de teren și o căsuță bătrânească, dobândite în urmă cu 5 ani. Doresc să-i cedez partea mea și cealaltă persoană să devină unic proprietar. Doresc să știu dacă în afară de contract de vânzare/ cumpărare și C.I. mai trebuiesc și alte acte/certificate sau ce mai trebuie în plus pentru a ne prezenta la notar?
La o intersecție, la culoarea verde a semaforului, am făcut la stânga observând târziu cu coada ochiului că o persoană se angajase în traversarea trecerii de pietoni, dar care era totuși la mare distanța, șoseaua având două benzi pe sens.
În zonă fiind camera de supraveghere a traficului, pot să primesc amendă, eventual suspendarea permisului prin poștă?