Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Imobiliare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Imobiliare

Sunt coproprietar cu o altă persoană pe o suprafață de teren și o căsuță bătrânească, dobândite în urmă cu 5 ani. Doresc să-i cedez partea mea și cealaltă persoană să devină unic proprietar. Doresc să știu dacă în afară de contract de vânzare/ cumpărare și C.I. mai trebuiesc și alte acte/certificate sau ce mai trebuie în plus pentru a ne prezenta la notar?
Documentația cadastrala, daca locuința are o suprafata mai mare de 50 m.p, trebuie certificat de performanță energetică, certificat de atestare fiscală de la Primărie, adeverință de la Registrul Agricol, adeverințe de la utilități
Cadastrul s-a făcut când s-a cumpărat terenul. Nu cred că se mai cere altul! În rest îmi dau seama că trebuiesc aceleași acte ca și cum aș vinde, chiar dacă se schimbă doar proprietarul.

raluk0207 a scris:

Documentația cadastrala, daca locuința are o suprafata mai mare de 50 m.p, trebuie certificat de performanță energetică, certificat de atestare fiscală de la Primărie, adeverință de la Registrul Agricol, adeverințe de la utilități

Dacă căsuța are 25 de mp, este dărăpănată, stă să se surpe este făcută din chirpici, cu tencuială din nisip și pământ, nu are sursă pentru a face căldură, singurul lucru este că are curent și tablou electric. Mai trebuie certificat de performanță energetică?
Am menționat aceste lucruri deoarece poate nu am fost foarte clar în mesajul anterior.
iulian55, utilizator
Am înțeles, am citit un articol pe un site.. Dacă suprafața utilă este mai mică de 50 mp nu trebuie certificat energetic sau pentru clădirile locuite mai puțin de 4 luni pe an.

iulian55 a scris:

Dacă căsuța are 25 de mp, este dărăpănată, stă să se surpe este făcută din chirpici, cu tencuială din nisip și pământ, nu are sursă pentru a face căldură, singurul lucru este că are curent și tablou electric. Mai trebuie certificat de performanță energetică?
Am menționat aceste lucruri deoarece poate nu am fost foarte clar în mesajul anterior.

iulian55, utilizator