Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Instarinare cota parte imobil
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Instarinare cota parte imobil

Este posibil a se instraina doar cota parte dintr-un imobil achizitionat de doua persoane necasatorite in cote de 50% fiecare? In acest caz se solicita doar certificatul de atestare fiscala a vanzatorului si care ar fi temeiul legal?

Multumesc
Se solicita toate actele ca pentru o vanzare obisnuita, adica: actul de proprietate, in baza caruia vanzatorul a dobandit cota de 1/2, documentatia cadastrala, certificatul de atestare fiscala, care atesta plata impozitelor si taxelor locale la zi, daca este vorba despe o casa+teren- Adeverinta de la Registrul Agricol (din care sa rezulte ca terenul nu e arendat si ca imobilul figureaza in rolul agricol al vanzatorului), daca locuinta are o suprafata mai mare de 50 m.p sau daca vorbim despre un apartament, va trebuie certificat de performanta energetica si Adeverinta de la asociatia de proprietari, din care sa rezulte faptul ca nu exista debite si adeverinte de la utilitati (gaze, curent elecric, apa, gunoi), ca nu aveti datorii.