Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Documentatia cadastrala
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Documentatia cadastrala

Buna ziua! Una din actele necesare la o tranzactie este Documentatia Cadastrala si Intabularea.Intrebarea mea este daca aceasta este necesara doar in cazul caselor ,sau si pt apartamente?Mai doresc sa aflu daca este valabila documentatia care s-a facut la predarea casei,sau trebuie refacuta?Mentionez ca posed document cadastral pt casa si teren.Multumesc.
Este obligatorie pentru orice imobil.
Dacă nu s-a modificat situația în fapt, este valabilă cea pe care o aveti.
Va multumesc.De asemenea va mai rog sa ma ajutati cu o lamurire,Voi cumpara un imobil si as dori sa-l scriu pe numele fetei mele,care nu este minora.Ma intereseaza ce acte sunt necesarept aceasta tranzactie
Adică doriti sa il cumpere fiica.
da asa este.
Sunt necesare: actul de proprietate, documentația cadastrala, certificatul de atestare fiscală de la Primărie care atestă plata la zi a impozitelor si taxelor locale, adeverința de rol de la Registrul Agricol, adeverințe de la utilități (gaze, curent electric, apa, gunoi) din care să rezulte că nu sunt debite, certificat de performanță energetică (daca locuința are peste 50 m.p), certificatele de casatorie ale părților și actele de identitate.
Toate documentele trebuie puse la dispoziție de către vânzător
Cumpărătorul nu trebuie să prezinte decât certificatul de căsătorie și actul de identitate.