Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua ! Vreau să cumpăr un teren pe care sa ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua ! Vreau să cumpăr un teren pe care sa construiesc ...

Bună ziua !
Vreau să cumpăr un teren pe care sa construiesc un imobil. Terenul este situat la țară , intravilan. Ce acte trebuie solicitate vânzătorului pentru ca tranzacția sa fie sigură și fără probleme ulterioare din punct de vedere al legalității ?
Vă mulțumesc.
In primul rand actele de proprietate
Da , desigur ca este necesar , in primul rand Certificatul de ( unic ) proprietar . Este , de asemenea , necesar si Certificatul de atestare fiscala care sa ateste faptul ca vanzatorul-proprietar este liber de impozite . Dar , in afara de acestea , ar mai trebui solicitate si alte documente ?
Va multumesc pentru raspunsul dv.
Documentatia cadastrala, adeverinta de rol de la Registrul Agricol - Primarie, adeverinte de la utilitati care atesta plata debitelor la zi (daca terenul este racordat la utilitati), actele de identitate si certificatele de casatorie ale partilor.
Multumesc mult b!