Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare teren extravilan
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare teren extravilan

Bună seara! Am primit la inceputul lunii decembrie 2022 procesul verbal de la Primarie cu privire la finalizarea procedurii privind vanzarea terenului agricol extravilan, acesta fiind liber la vanzare. In aceasta situatie pot vinde terenul ? Dacă da, aveti idee ce acte trebuiesc la vanzare si cat dureaza trecerea terenului pe numele viitorului proprietar? Acesta spune ca lucreaza in strainatate si nu are la dispozitie mai mult de o saptamana. Credeti ca se va putea rezolva in acest timp tranzactia?
Multumesc anticipat.
Trebuie actul de proprietate (original), documentația cadastrala, certificat de atestare fiscala de la Primarie, adeverința de rol de la Registrul Agricol de la Primarie, documentele privind parcurgerea procedurii de afișare a ofertei, copii certificate căsătorie (vânzător și cumparator).
Dacă sunteți căsătorit și terenul e bun comun, va trebui să vină și soția dvs la vânzare.
Mergeți cu documentele la un birou notarial si obțineți o programare, în funcție de data la care vine cumpărătorul.
Sau, dacă e prea scurt timpul, cumpărătorul poate lasă o procură altcuiva, pentru semnarea contractului de vânzare.