Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... vanzare casa fara certificat energetic
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

vanzare casa fara certificat energetic

Buna ziua,

Detin o casa cu terenul aferent in coproprietate cu o ruda. Se poate vinde casa fara certificatul energetic? Casa e din lut, si necesita consolidari serioase. Cumparatorul doreste sa isi construiasca altceva. In acest caz, la vanzare-cumparare, mai este nevoie de certificat energetic? Teoretic ar trebui sa platim niste bani pe un serviciu care oricum nu ar fi de folos.
Am inteles ca, daca are suprafata utila mai mica de 50 mp nu trebuie. Legea 159/2013
nu necesira certificat:
" clădiri rezidenţiale care sunt destinate a fi utilizate mai puţin de patru luni pe an, respectiv clădiri independente, cu suprafaţa utilă mai mică de 50 de metri pătraţi.
prepeleac, utilizator
Daca nu are instalatii de incalzire interioara sau instalatii pentru apa calda nu se intocmeste certificat energetic.

Gasiti explicatii in link-ul de mai jos
Alte cladiri pentru care nu se poate elabora un Certificat ,sunt cele de la care lipseste
consumul de energie pentru asigurarea confortului interior ( de exemplu ,o constructie cu destinatia de depozit, care nu are instalatii pentru incalzire si apa calda menajera)

[ link extern ]
Suprafata e mai mare de 50mp. Are sobe in 2 din 4 camere... sau avea sobe ca imobilul nu a fost locuit si hotii si-au cam facut de cap
Dar cum nu are apa calda menajera se intelege ca nu are nevoie de certificat energetic.

In mod normal constructiile din chirpici sau alte materiale "inovatoare" (lut, paianta, acoperite cu stuf, etc.) nu ar necesita certificat energetic.

In ce categorie energetica sa se incadreze? W??

Parerea mea este ca nu este necesar c.e..

Solicitati telefonic o opinie la 2-3 firme specializate care elibereaza c.e. si vedeti in "ce ape se scalda" fiecare.
Solicitati opinia si prin email, sa aveti o dovada la notariat ca nu este necesar c.e..
Puteti sa solicitati o opinie si la un notariat daca incheie actul de v/c fara c.e. avand in vedere materialele din care este construit imobilul.
Legea nu distinge in functie de materialul din care e facuta casa.
Daca are incalzire si o suprafata mai mare de 50 m.p., da, trebuie.
Faptul ca firmele isi dau cu parerea, nu inseamna ca notarul va tine cont de ele. Parerea unei firme nu e mai presus de lege si nici de responsabilitatea notarului.
Oricum o sa ii trebuiasca dobanditorului pentru obtinerea avizelor si autorizatiilor.