avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 552 soluții astăzi
Forum Activitate David009

Activitate David009

Va multumesc in primul rand,voi incerca sa transmit un e-mail celor de la ANPS si da, beneficiaza de indemnizatie de handicap.
Multumesc, legea am citit-o si eu..ceea ce nu inteleg este faptul ca ea, fiind in clasa a VIII-a la varsta de 19 ani, nu se incadreaza in aceasta lege, sau nu inteleg eu bine, dat fiind faptul ca nu urmeaza la aceasta varsta cursurile liceeale sau post-liceeale? Mentionez ca se incadreaza in gradul I de handicap iar cei de la oficiile DGASPC i-au transmis mamei acesteia ca nu va mai benificia de alocatie niciodata.
Buna, as dori sa va intreb daca o fetita nevezatoare, in varsta de 19 ani, in prezent, are dreptul la alocatie. A inceput clasa I la varsta de 11 ani si a beneficiat de alocatie pana la varsta de 17 ani. In momentul de fata este eleva in clasa a VIII-a la o scoala speciala si i s-a spus din partea DGASPC ca nu se incadreaza in lege pentru a primi alocatia. Nu exista niciun caz de repetentie sau nici macar corigentie. Exista vreo sansa ca aceasta sa primeasca in continuare alocatia?
Discuție Preaviz
Buna ziua.
Am completat formularul de preaviz saptamana trecuta iar acesta expira in data de 21 mai. In cazul in care eu va trebui sa plec mai devreme, respectiv in data de 18, pentru ca am ocazia de a pleca in alta tara iar termenul de preaviz nu va fi respectat, ce se poate intampla?
Răspuns la discuția Lider sindicat
Multumesc, sa inteleg deci ca nu exista niciun conflict de interese in ceea ce priveste functia sa, ma refer la faptul ca functia de maitru ar putea fi considerata functie de conducere..
Discuție Lider sindicat
As dori sa stiu daca s-ar putea ca un maistru din cadrul unei fabrici ar putea deveni lider de sindicat.
Avem obligatia de a face curatenie din 2 in doua ore, este vorba de o fabrica de confectii, din moment ce exista femeie de serviciu? ..cel putin asa ni se cere iar de multe ori angajatii sunt obliga de a-si opri activitatea pentru a matura spatiul din jurul masinii de cusut, chiar daca mizeria este constituita din resturi de materiale folosite sau doar cateva capete de ata.
Multumesc! Ma intereseaza in continuare daca are dreptul sau nu de a-mi retine tichetele de masa aferente lunii anterioare in cazul in care voi proceda la depunerea demisiei incepand cu 1 decembrie.
Buna, sunt angajat al unei firme de confectii. Doresc sa imi depun lichidarea la zi sau cel putin sa mi se aprobe un preaviz dar mi se spune ca aceste lucruri nu sunt posibile deoarece au nevoie de personal si din cauza plecarii in masa a unor colegi ar mai trebui sa raman in continuare. Lichidarea nu vor sa o accepte si mi s-a spus ca in cazul in care nu vrea sa mai vin la lucru incepand cu data de 1 decembrie a.c. voi avea zile nemotivate si nu mi se vor mai acorda tichetele de masa din luna anterioara. Este acest lucru legal? Cui ma pot adresa in aceasta situatie?