avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1696 soluții astăzi
Forum Activitate ais

Activitate ais

Buna ziua!
In urma cu 5 luni am apelat la un credit "prima casa" impreuna cu sotia mea. Am luat un apatament pe care eu nu il puteam sustine financiar in fata bancii de pe urma veniturilor declarate, asa ca l`am luat impreuna cu sotia, eu fiind beneficiarul si ea garantul.
In acest moment, ne am despartit urmand sa si divortam. Ea este de acord sa pastrez eu apartamentul. intrebarea mea este : Ce pot face pentru a fi sigur ca mai tarziu, fosta sotie nu o sa vina sa pretinda o parte din apartament? Se poate face vre un act la notar?

Daca ma duc sa zic bancii ca divortez, apartamentul imi va ramane mie doar daca pot dovedi in acte ca pot sustine plata lui lunara, ceea ce nu se intampla.

Deci actul facut la notar are vre o valoare in acest caz?
Buna seara!
Am o situatie in care, eu, persoana fizica, am avut un contract de prestare sevicii cu firma Canal S pe 2 ani de zile, respectiv 28mar 2011-28mar 2013.
Pe data de 6sept 2013, am facut cerere de incetare a contractului, casiera spunandu`mi sa o las acolo, deci nu s`a aprobat nu s`a respins pe loc. Dupa 10 zile am primit o hartie care ma anunta ca trebuie sa platesc firmei lor o suma de 124 Euro reprezentand " contravaloarea datorata de denuntarea unilaterala a contractului inainte de termen ".
Mentionez ca in contract am o clauza care spune asa " La terminarea celor 24 de luni initiale de contract, el va fi prlungit cu cate 12 luni automat, daca nici una din parti nu va solicita incetarea contractului. "
Adica eu nu puteam renunta pe cale amiabila decat o data pe an cand imi expira contractul? mi se pare abuziv de`a dreptul!
Cine cunoaste legislatia si ma poate ajuta il rog sa ma lumineze putin.
Multumesc anticipat !